От утре влиза в сила нова схема за предлагане на плодове, зеленчуци и мляко в училищата, финансирана от бюджета на Европейския съюз. Въпреки че участието не е задължително, всички 28 членки са посочили, че ще участват в инициативата през учебната 2017/2018 година, уточняват от Еврокомисията.
Децата в училищна възраст ще получават с предимство пресни плодове, зеленчуци и мляко за пиене. С одобрението на националните здравни органи могат да бъдат раздавани и преработени продукти като супи, плодови пюрета, сокове, кисели млека и сирена. Не се допуска добавянето на захар, сол и мазнини, освен ако националните здравни органи разрешат ограниченото им използване.
Изборът на продуктите зависи от здравни и екологични съображения, тяхната сезонност, разнообразие и наличност, като предимство се отдава на продуктите от ЕС. Всяко правителство само ще уточнява условията и детайлите на програмата. Финансирането от европейския бюджет не е ново, но сега различните програми се обединяват в един юридически инструмент за намаляване на бюрокрацията.
За новата учебна година на България се падат над 2,6 милиона евро субсидия за плодове и зеленчуци в училищата и около 1,6 милиона евро за мляко.
Преди повече от година Еврокомисията повиши плащанията в помощ на земеделците, след като Русия наложи контраембарго на селскостопанска продукция от ЕС заради санкциите, свързани с Украйна. Така тяхната продукция предназначена за руския пазар, може да се изкупува с еврофондове и да се насочва към образователните учреждения за по-здравословно хранене на децата.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..