Лешояд се е появил по долината на река Дупнишка Бистрица и в района над Рибните езера над Кирилова поляна в Рила, съобщиха от администрацията на Националния парк "Рила". Птицата е една и съща и е била проследена с GPS система.
Нощувката на един белоглав лешояд в Рила са констатирали експерти от Фонда за дивата флора и фауна през август, преди дни. Птицата е прелетяла от Кресненското дефиле, където е била освободена преди време в рамките на програмата за възстановяване на вида в района, обясни Стефан Кирилов от администрацията на Националния парк "Рила".
Защитеният вид се проследява. Пребиваването на белоглавия лешояд във високопланинските части на Рила става все по-често след успешното възстановяване на вида в Кресненския пролом. Природозащитници и планинари коментират, че появата на лешояд в този район на Рила не трябва да учудва.
Белоглавият лешояд пребивава, макар и за кратко там, където открие хранителна среда. През последните години в Рила се развъждат стада овце, крави и коне за конен туризъм. След тях лешоядите намират умрели животни, които ги привличат, отбелязва природозащитникът от Кюстендил инж. Севделин Атанасов.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..