Русия, Турция и Иран постигнаха споразумение за умиротворяване на Западна Сирия, което, според критиците, затвърждава разделянето на страната след шест години гражданска война. Първи за пробива на дипломатите в казахстанската столица Астана съобщиха медиите в Турция.
Русия, Турция и Иран, представители на правителството в Дамаск и на части от въоръжената опозиция, са уточнили границите на четирите зони за спиране на огъня, както и начините за контрол дали то се спазва. Това стана днес по време на шестия кръг преговори от януари насам в казахстанската столица.
Районите обхващат местата с най-тежки сражения между властта и бунтовниците в провинциите Хама, Хомс, Латакия, Алепо, Дамаск. Предвижда се прекратяване на боевете и спиране на въздушните удари. Срокът на действие на споразумението е 6 месеца, след което то може да бъде удължено.
Русия, Турция и Иран са се споразумели да изпратят наблюдатели в Идлиб, където силно присъствие иатм крайни ислямистки фракции.
Участниците във формата от Астана постигнаха споразумение за създаване на общо четири зони за примирие в началото на май. Бяха договорени границите на другите три зони в близкоизточната държава, но тогава и на следващата среща през юни Москва, Анкара и Техеран не можаха да постигнат консенсус именно по въпроса за Идлиб.
Делегациите са постигнали съгласие следващият кръг разговори да се проведе в края на октомври. След края на посещението си в Казахстан миналата седмица турският президент Реджеб Тайип Ердоган направи прогноза, че резултатите от срещата в Астана ще предопределят изхода от разговорите в Женева по същия въпрос, които предстоят, но за които все още не е насрочена дата.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..