Румъния би могла да печели от туризъм по 7-8 милиарда евро годишно, но без инфраструктура и реклама приходите са три пъти по-малко, пише в днешния си брой в. "Зиарул финанчиар". В момента туризмът допринася със само 1,3 на сто към брутния вътрешен продукт, което е най-малък дял в Европа. За сравнение в България или Унгария делът е между 3 и 4%. "Голямата разлика между нас и България е начинът, по който беше извършена приватизацията", обяснява пред вестника икономистът Аурелиан Докя. Според него, у нас много от хотелите и туристическите структури са били поети от фирми от Германия, които бързо са успели да направят инвестиции и след това да доведат и чуждестранни туристи.
Средна нетна заплата в Румъния е нараснала с 15,1 на сто за година, пише в. "Бурса". В момента средното месечно заплащане в северната ни съседка е близо 2400 лей или около 1016 лв. Според румънското издание официалните данни на Националния институт по статистика показват, че икономическото развитие се дължи на промишлеността и услугите с висока добавена стойност.
Планираната за днес среща между турският президент Реджеп Ердоган с американския си колега Доналд Тръмп в Ню Йорк е сред водещите теми във вестниците в югоизточната ни съседка. Съюзът между САЩ и сирийските кюрдски Сили за защита на народа ще бъде в основата на разговорите между двамата, пише в. "Стар". Анкара е ядосана на Вашингтон, че предоставя оръжия на тази организация, която Турция определя като терористична.
В. "Ватан" посочва, че на масата на днешния разговор на Ердоган с Тръмп ще има четири теми - организацията ФЕТО на обвинения, че стои зад опита за преврат от миналата година проповедник Фетхуллах Гюлен, подвеждането под отговорност на телохранителите на Ердоган, референдумът в Северен Ирак и съдебното дело в САЩ, по което е обвинен бивш турски министър на икономиката.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..