Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
С гласовете на бизнеса и на КНСБ Надзорният съвет на НОИ отхвърли предлагания проектобюджет на Държавното обществено осигуряване за 2018 година. Гласовете на представителите на държавата в Съвета не достигнаха за одобрението, тъй като социалният министър Бисер Петков отсъства заради ангажимент в чужбина.
Следващият етап от процедурата предвижда документът да бъде обсъден в петък от Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Мнението на Надзорния съвет на НОИ е консултативно, от него няма задължително следствие - разбира се, питат се социалните партньори в рамките на НОИ, същите дискусии ще има и в рамките на Тристранния съвет, каза в ефира на "Хоризонт" бившият социален министър Ивайло Калфин, подчертавайки че разминаването в позициите на синдикати и работодатели е очаквано:
Без да имам повече информация, но предполагам, че са отхвърлили по различни причини предложеният бюджет, тъй като синдикатите очакват по-високи заплати, повече социални плащания, докато работодателите - по-ниски. Надали е изненада това нещо, случва се всяка година, мисля, че това е в рамките на нормалното, което може да очакваме от синдикати и работодатели.
Ивайло Калфин коментира и някои от параметрите на проектобюджета за 2018-та, като отбеляза, че в него се предвижда повишение на детските надбавки и за поредна година значително увеличение на минималната работна заплата: И мисля, че това са важни неща, но като цяло българският бюджет е изключително странен - днес гледах финансовата прогноза, фискалната за следващите три години, предвижда се още повече да се намали преразпределението - от 38% до около 35%, което значи, че все по-малко данъци да се плащат, а с ниски данъци социалната политика е доста скромна.
По отношение на очаквания ръст на заплатите от около 10% Калфин коментира: Това продължава тенденцията на последните няколко години - виждате, че до голяма степен работодателите са принудени да плащат по-високи заплати. Но аз бих излязъл малко от разсъжденията за средни стойности, тъй като средните стойности ще доведат до абсурд, който чухме, че го казва и премиера - че няма безработица в България. Безработица има, само че я няма в София, Пловдив, Варна, а я има по отдалечени места, и огромната разлика между търсене на работна сила и една група, която все повече се маргинализира (и в която не могат да си намерят работа) е основен проблем на държавата. Така че увеличаването на заплатите и на доходите е логично, нормално и ние би трябвало да го насърчаваме, въпросът е, че остава една голяма група български граждани, които са въобще извън пазара на труда и все повече изпадан извън социални системи, извън всякакви други системи на обществото - и тук би трябвало да имаме специални политики на държавата.... Още повече, че голяма част от тези хора са млади.
Цялото интервю с Ивайло Калфин може да чуете от звуковия файл.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..
публикувано на 01.02.18 в 16:47
LANGUAGES
РОТАЦИОННО ПРЕДСЕДАТЕЛСТВО НА СЪВЕТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ