Три български жени - учени бяха наградени със стипендии заради приноса им в науката

Снимка: Ани Петрова, БНР

За четвърта година три млади български жени - учени  бяха наградени със стипендии по 5000 евро заради приноса им в науката. 

Поводът е Световният ден на науката за мир и устойчиво развитие, който се отбелязва днес. Стипендиантската програма  "За жените в науката" съществува  от 7 години у нас, а в световен мащаб от 20. Тя  се подрепя от ЮНЕСКО. 

На церемонията в Софийския университет "Свети Климент Охридски" награди бяха връчени в три области - химия, биология и физика.


Д-р Изабела Генова бе отличена за проекта си за метанола като алтернатива на традиционните горива: 

Използването на метанола като отличен преносител на водород, който при дадени условия да го освобождава, е една изключително перспективна въможност за преодоляване на тази зависимост, свързана с използването на изкопаемите горива като основен източник на енергия.

Стипендия получи още д-р Кирилка Младенова, автор на проект за важен белтък, който се произвежда в човешката ретина, и д-р Наталия Бухова за разработка в областта на оптичния запис на информация. 
От основаването си преди 20 години "Програма за жените в науката" е отличила над 2700 жени-учени в 115 години. 15 от наградените са българки.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47