Относно изгонването на руски дипломатически служители той заяви, че това е най-мащабното експулсиране на дипломати от последните години в Европа и признак за изключително влошаване на дипломатическите отношения, а подобни ултиматуми, като отправения от Тереза Мей към Москва за даване на обяснения по случая, е имало за първи път през 1923 година между Великобритания и Съветския съюз.
Предвижда се замразяване на отношенията до елементарно ниво по жизнено необходими въпроси в международни организации, уточни Димитър Гърдев:
"Организацията на подобен акт, неговата изключителна арогантност – в центъра на европейска държава, използване на бойно отровно вещество, е изключително обезпокоително. И организацията на изпълнението, но и мотивите и наглостта на изпълнението, предизвикват безпокойство – кой ще поеме отговорност за подобно безобразие".
Англия и Тереза Мей наистина рискуват много, смята Гръдев:
"Една такава реакция в парламента, без да се изчака разследването, даже няма и заподозрени в момента. Има три версии – че е отровен в мола, че е отровен на пейката, че е отровен в самата си квартира. Великобритания рискува и в международен план. Разработката на това вещество – бинарно вещество, което се създава от два неутрални агента, но когато те се смесят, става изключително отровно – то е разработено във Великобритания".
Това е един от уникалните случаи за последните десетилетия, изтъкна и Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. "Видяхме много терористични операции. Такъв тип прецизност, такава подготовка обикновено е по силите на институции с голям капацитет", посочи той:
"Това не е обикновено бойно отровно вещество, то е изключително токсично и изключително рисково за околните. Това е сравнимо с използването на полоний".
"Англия рискува много – голямата щета, която тя рискува, е отмъщението на Русия", подчерта Безлов. Той е на мнение, че Великобритания е сред най-напредналите страни в обработката на данни, а в конкретния случай са били преглеждани хиляди записи от камери.
"От моя гледна точка това е някакъв тест (ако руснаците са искали да тестват как ще реагира Англия) – дали ще успеят да разцепят Европа, второ – дали ще има американска подкрепа, трето – какво ще се случи в Англия в политическите елити", обобщи Тихомир Безлов.
Двете мнения чуйте в звуковия файл.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..