„Практиката показва, че без допълнителни усилия и дори натиск от страна на госпожа Манолова не се стига до внасяне и разглеждане на законопроекти, но се надяваме законодателят да разбере, че това са наистина необходими спешни законодателни мерки за децата, останали без единия или двамата си родители.“ Това каза в предаването „Преди всички“ Чонка Ковачева, главен експерт при Омбудсмана във връзка с инициативата за подобряване на доходите на децата сираци. Тя очерта някои от належащите законодателни промени, които да подпомогнат тези деца:
„Единият от вариантите, който предлагаме (той е алтернативен на персоналната пенсия, тъй като предложихме да отпадне подоходният критерий за получаване на такава персонална пенсия) - алтернативно предлагаме да бъде уредено в Закона за семейните помощи за деца получаването на месечни помощи за такива деца, които не получават нито наследствена, нито персонална пенсия, и сме предложили техният размер да се определя ежегодно в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.“
Ако посочената мярка се приеме, според Ковачева ще може да се изпълнява от следващата година, но ако се приемат другите предложени промени, от институцията на омбудсмана се надяват те да влязат в сила още през настоящата.
По официални данни това считаме, че това са около 5400 деца, които не получават нито наследствена, нито персонална пенсия заради това, че са останали без родителска грижа, уточни Чонка Ковачева.
От институцията на омбудсмана очакват и промяна в Правилника за прилагане на Закона за закрила на детето, така че да се изравнят правата на децата в приемните семейства с тези на децата, отглеждани от близки роднини:
„Тъй като сме установили, че е налице една неравнопоставеност в месечните помощи, които получават децата - в зависимост от това дали са настанени за отглеждане при близки и роднини (най-често това са баба и дядо), или пък в приемно семейство. Правилникът предвижда, че когато децата са настанени при близки и роднини, те може да получават месечни помощи (тоест не е със сигурност прието, че те ще получават такива), и освен това получаването на помощите е в зависимост от доходите, които има член на семейството. Докато когато децата са настанени при приемни семейства, те си получават такива месечни помощи и те са разграничени в зависимост от възрастта на детето, тоест отчитат се индивидуалните потребности на детето. Затова предлагаме да се изравни този подход - той да не зависи от приложената спрямо детето мярка за закрила, а напротив - да се отчитат индивидуалните му потребности.“
Омбудсманът настоява и за промяна в Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж, която касае персоналната пенсия на децата сираци, така че да отпадне подоходният критерий, като за минимум се приеме минималната работна заплата в страната. Промени трябва да има и в нормативната уредба за училищните стипендии, посочи още Ковачева.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..