Русия участва в план за дестабилизация на Европа. Това заяви полският премиер Матеуш Моравецки по време на дебатите за бъдещето на Стария континент в пленарната зала на Европарламента в Страсбург. Проектът "Северен поток" не е необходим на Европейския съюз, защото ще даде силни лостове за влияние върху Европа, подчерта Моравецки.
"През последните години преживяхме различни геополитически заплахи - тероризма, хибридната война, войната в Украйна, намесата във вътрешните работи на демократични държави, дори и преки нападения като атентата в Солсбъри или дестабилизацията на Сирия. Русия участва в план за дестабилизация както на централната, така и на западната част на континента. Онова, което преживя Грузия преди няколко години, показва, че действията на Русия далеч не са случайни, те са планирани. Единствената грешка на определени страни беше техният европейски избор“.
Матеуш Моравецки очерта и три визии за бъдещето на Европа с основни линии - икономическо сближаване, реакция на агресивните действия на Русия, защита на границите и вслушване в гласа на гражданите по въпросите за миграционната политика и повече социална солидарност. Това е осмият от поредицата дебати между държавни и правителствени ръководители на страни от Съюза и евродепутатите за бъдещето на Европа.
Дебатът се провежда дни след като Европейската комисия (ЕК) започна официална процедура срещу Полша заради нарушаване на принципа за независимостта на съдебната система. Причината е влезлият в сила нов закон за Върховния съд, предвиждащ намаляване на пенсионната възраст за магистрати. Според Брюксел тези мерки подкопават принципа на независимост на съдебната власт.
Наказателната процедура може да лиши Варшава от право на глас в Съвета на Европейския съюз. Мярка, която досега не е прилагана в ЕС.
Партията на премиера Матеуш Моравецки и "Право и справедливост" споделят визията на унгарския лидер Виктор Орбан за "християнска" Европа на суверенните държави. Влиянието на тези идеи се засили покрай засилването на бежанската криза на Стария континент през 2015 г.
Изказването на Моравецки се провежда в момент, когато мигрантският проблем отново стана част от дневния ред на Съюза.
На последния Европейски съвет лидерите на страните от Общността постигнаха договорка за решение на проблема, като една от идеите е доброволно създаване на контролирани центрове за мигранти на територията на Европейския съюз.
Досега своята визия за бъдещето на Стария континент представиха премиерите на Ирландия, Хърватия, Португалия, Белгия, Люксембург и Холандия, както и френският президент Еманюел Макрон.
Следващият лидер, който ще говори пред Европарламента, е гръцкият премиер Алексис Ципрас по време на сесията през септември.
Снощи хиляди хора се събраха пред сградата на Върховния съд във Варшава в знак на протест срещу съдебната реформа, задължаваща навършилите 65 години съдии да се пенсионират.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..