Злокачествените заболявания на кръвта вече не са смъртна присъда

Ракът на кръвта вече не е смъртна присъда, каза проф. Маргарита Генова, председател на Българското сдружение по хематология. Тя присъства на отбелязването на Световния месец на злокачествените заболявания на кръвта. 
Тези заболявания са над 140 типа като основните са левкемия, лимфом и миелом. На всеки 35 секунди в света се диагностицира по един пациент с такова заболяване. В България всяка година се откриват около 1 500 нови случая. 
"През последните години оптимизмът в тази област на медицината е изключително висок", каза професор Генова. "Резултатите от лечението на заболяванията на кръвта нарасна в пъти и това вече не е смъртна присъда, каквато беше преди много години. В днешно време представляват едни хронични заболявания, благодарение на изключителните иновации в диагностиката на тези заболявания, ранното им откриване, доброто им характеризиране и намирането на най-правилното лечение".
Ракът на кръвта е петото по разпространение онкологично заболяване и е най-често срещаната форма на злокачествено заболяване при децата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47