От Фондация "Заслушай се" призоваха за пълноценно включване на глухите хора в социалния живот

Снимка: Велина Махлебашиева

Младите хора с увреден слух искат пълноценно да участват в обществения живот и настояват за иновативни и социални услуги. Близо 100 хиляди българи са с увреден слух, 7 хиляди от тях са на възраст до 29 години. "Глухите хора могат всичко, те само не чуват", каза Ашод Дерантонян, председател на Фондация "Заслушай се".

Глухотата не е здравословен проблем, а състояние. Опитваме се да променяме нагласите към глухите хора, те могат активно да бъдат включени в социалния живот чрез ефективни социални и образователни услуги в подкрепа на глухата общност, каза още Ашод Дерантонян.

"Никой от нас не прави усилия за признаването на жестовия език като официален. Да има достатъчно жестови преводачи в училищата и университетите. Да съществува преобразуването на говор към текст. Да има услуги, свързани със субтитриране на медии, да има ефективни образователни практики в подкрепа на глухите хора", призова още Ашод.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47