За първи път у нас бяха присъдени награди за високи постижения и иновации в здравния сектор. Те бяха връчени по време на Петата годишна конференция за иновации и добри практики в здравеопазването, организирана от вестник „Капитал“.
Сред отличените са Сдружението „Образование и здраве“ от Пловдив, с чиято помощ в детската клиника към Университетската болница „Св. Георги“ в града е създадена среда, в която малките пациенти могат да учат, да творят и да се забавляват, паралелно с процеса на лечение. Награда получи и Фондация Българско рационално общество, в която млади хора, се борят срещу псевдонауката.
Д-р Нурфет Алиоски и екип от лекари от столичната болница „Св. Анна“ бяха отличени за прилагане на механична тромбектомия при лечение на исхемичен инсулт. С използването на иновативната терапия са спасени 44 пациенти с тежък инсулт, като половината са без трайни увреждания.
Онкологичният център на „Аджъбадем Сити клиник" е отличен за внедряването на иновативна методика за облъчване на пациентки с рак на млечната жлеза.
Проф. Иво Петров от кардиологичния център на същата клиника получи голямата награда за лечение на сърдечната аорта без обща анестезия и без престой в реанимация, при което пациентът се възстановява за броени часове и може да бъде изписан на следващия ден след интервенцията.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..