От догодина основните заплати в здравния сектор ще се повишат с до 200 лева. Това предвижда Колективният трудов договор, който беше подписан днес от министъра на здравеопазването Кирил Ананиев и от национално представени работодателски и синдикални организации.
Документът предвижда минималната заплата за медицинските сестри в Спешната помощ, психиатричните болници, училищата и детските градини и останалите второстепенни разпоредители с бюджетни средства към здравното министерство да стане 900 лева, а в болниците минималното възнаграждение трябва да достигне до 950 лева.
Заплащането на лекарите със специалност не трябва да пада под 1100 лева, а за началниците на клиники минимумът е 1500 лева.
От синдикатите нарекоха новия колективен трудов договор "стъпка в правилната посока", но подчертаха, че размерът на възнагражденията в здравеопазването не отговаря на квалификацията и нивото на българските лекари.
Вицепрезидентът на КНСБ д-р Иван Кокалов:
"Трябва да намерим съгласие на всички за по-справедливо разпределение на публичните ресурси".
Представителят на работодателската организация КРИБ д-р Мими Виткова заяви, че регулацията на основните заплати в сектора не е достатъчна:
"Трябва да намерим начин да премахнем тежките диспропорции на заплатите в здравния сектор. Те са от трицифрени до петцифрени заплати".
Здравният министър изрази увереност, че подписаният днес документ ще стимулира работещите в здравеопазването и ще послужи като добра база за развитие в следващите години, като се отчита трудът на хората в здравния сектор.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..