Екарисажите изпълниха предупреждението си и преустановиха дейността си , докато държавата не си плати дължимите 10 милиона лева. Има риск през следващата година да няма кой да върши работата на екарисажите, тъй като държавата е изпуснала сроковете за обявяване на обществена поръчка за целта, предупреди управителят на шуменския екарисаж Мирослав Александров.
Около 400 тона месечно са животинските трупове, които Туменския екарисаж извозва и унищожава. Той обслужва 18 области. Останалите 10 са в обсега на Варненското дружество. И двата екарисажа спряха работа, защото държавата отказва да им плаща цяла година. Последствията са разпространение на зарази и болести по хора и животни. Можем да очакваме и сериозни санкции от страна на Брюксел, каза Александров.
Във вторник, управителите на екарисажите са поканени на среща в Министерството на земеделието за решаване на проблема. Дори да се стигне до частично плащане обаче, се задава още по-сериозен проблем, предупреди Мирослав Александров. Сегашните договори изтичат на 13-ти декември:
На 14-ти декември държавата ще има същия проблем, защото при възлагането на тази услуга, процедурата минава по Закона за обществени поръчки, а там най-късият срок, в който могат да се случат нещата, законоустановен, това е около 2 месеца. Трябваше около 15-ти октомври да стартира процедура, която обаче не е стартирала. Задавам въпроса какво ще се случи след 13-ти декември, каза управителят на Шуменския екарисаж.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,