Бюджетът на държавата, на Здравната каса и на общественото осигуряване бяха приети с гласовете на мнозинството, на първо четене в ресорните комисии. Левицата заплаши, че няма да подкрепи така разписания бюджет, синдикатите заплашиха с протести заради пенсионната възраст, а работодателите отново настояха за премахването на класа за прослужено време.
Трите ресорни комисии заседаваха заедно около 2 часа и 30 минути по бюджетните разчети на държавата за следващата година. Основният приоритет, отразен в републиканския бюджет, е възстановяването на финансовата стабилност на държавата, обяви финансовият министър Владислав Горанов и без да говори по секторните политики, изтъкна:
Имаме готовност до края на годината да финансираме и разплатим всички изостанали досега разходи по оперативните програми. Най-вече "Околна среда" и "Регионално развитие". Имаме механизъм, ако се наложи да започнем авансово да префинансираме разходите по оперативните програми, така че да не повтаряме като държава грешката от началото на предходния програмен период.
Корнелия Нинова от БСП възрази, че така разписан бюджетът натоварва слабите доходни групи и амбицията по този начин да се пълни държавната хазна е социално несправедлива и финансово невъзможна и затова Левицата няма да го подкрепи.
Синдикатите също се обявиха против най-вече заради повишаването на възрастта и стажа за пенсия с по 4 месеца за трета категория труд. Николай Ненков от КНСБ предупреди:
Категорично не сме съгласни и ще протестираме тези дни. Това е възстановяване на нарастването на възрастта и стажа за трета категория работници.
Позицията на работодателите е срещу запазването на трите дни платен болничен от страна на работодателя и срещу ръста на минималната работна заплата, заради което Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал поиска отново:
Затова ние предлагаме две решения. Или да се премахнат класовете, което е сравнително лесно, или да се въведе диференцирана минимална работна заплата по икономически дейности, което би било по-адекватно. Не е проблем такива да бъдат договорени между социалните партньори.
80 млн. лв. по-малко за Здравната каса, бюджет в размер на 3,155 млрд. и отново прогноза за дефицит от 150 млн.лв. направи председателят на Българския лекарски съюз Цветан Райчинов. За да има поне Национален рамков договор, той предложи:
Да се намали резервът на Здравната каса, той да стане между 5 и 8%, а с по 10-15 млн. лв. да се завишат дейностите в първична и в специализирана медицинска помощ, както и с поне около 5 млн. да се качат средствата в медико-диагностични дейности. Основният проблем и основните жалби са от липса на направления, изследвания, изобщо от възможностите на доболничната помощ. С този бюджет те се ограничават още.
Министърът на здравеопазването Петър Москов обаче беше удовлетворен от този бюджет:
Този бюджет означава финансова стабилност, липса на финансова причина за трудове в системата на болничната и на доболничната помощ, спокойна база за провеждане на промените, за които всички говорим, за които и аз съм готов да обоснова какво точно възнамерявам и какво точно правим в момента. Ангажиментът, който има Министерството и съответно МС, е поддържане на разходите на системата такива, каквито са заложени в Бюджет 2015.
Заради поредния побой над лекар от Спешна помощ министърът се закани, че ще наложи линейките да пристигат само ако кметът на съответното населено място гарантира безопасността на медицинските екипи.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,