Въпреки острата реакция срещу промените за пенсионните фондове, ГЕРБ няма да оттеглят предложенията си. Текстовете, според които всеки осигурен може да избира къде да внася вноските си за втора пенсия - в НОИ или в частен фонд, ще бъдат гласувани на второ четене в рамките на Закона за бюджета за държавното обществено осигуряване. Управляващите могат да направят единствено отстъпка от първоначалната си идея изборът между НОИ и частен фонд да е еднократен и ще разрешат на хора, които първоначално са избрали солидарния фонд, впоследствие да могат да ги преместят в частен фонд. Това обаче ще се случи догодина.
Според реформаторите ГЕРБ използват отсъствието на премиера, за да прокарат спорните текстове. От "БСП - лява България" подчертаха, че дори промените да бъдат гласувани от пленарната зала, президентът Росен Плевнелиев вероятно ще наложи вето върху тях. По-рано депутатите приеха, че от 1 юли, когато ще влезе в сила швейцарското правило за индексация на пенсиите, минималната пенсия малко над 157 лева, а социалната - малко над 115 лева. Земеделските производители ще плащат 300 лева месечно за осигуровки. Максималният осигурителен праг се увеличава на 2 600 лева.
Пленарният ден започна с очакването реформата с пенсионните фондове да бъде оттеглена заради статуса в социалните мрежи, публикуван от реформаторите, дори се заговори за раздор в коалицията. Темата беше коментирана от вицепремиера Румяна Бъчварова.
Не е игра, разбира се. Работим и мисля, че все по-добре се разбираме. Вижте, това е в правомощията на парламента, ще видим гласуването. Не ме карайте да коментирам Фейсбук статуси, каза Бъчварова.
Социалният министър Ивайло Калфин също поиска оттегляне на спорните текстове. Според него е най-разумно текстовете за пенсионните фондове да бъдат оттеглени и обсъдени в рамките на цялостната реформа. По думите му, е невъзможно, ако вноските за втора пенсия веднъж са прехвърлени в НОИ, след това отново да бъдат върнати в частен фонд, както поиска вчера премиерът Бойко Борисов. Затова решението трябва да остане еднократно за всеки – или да отиде в НОИ, или да остане в частен фонд.
Прехвърлянето е възможно в една посока – от частни фондове към НОИ. Другото не е възможно не заради друга причина, а защото това са два различни видове фондове, в НОИ няма индивидуални партиди, обясни Калфин. Не ми е ясно по какъв начин ще стане това нещо. В НОИ още един път казвам, няма партиди лични. Окончателното гласуване, ако спазваме всички правила на парламентарния правилник, не би трябвало да става днес, коментира още Калфин.
Финансовият министър Владислав Горанов обаче потвърди, че текстовете за пенсионните фондове ще бъдат гласувани в пленарната зала. След спешна среща на парламентарната група на ГЕРБ бе потвърдено, че догодина ще бъдат разписани допълнително текстовете, според които преместването на вноските за втора пенсия ще може да се случи повече от веднъж.
Не намерихме аргументи за смяна на позицията. Съгласни сме, между 1-ви януари и 31-ви март сме готови в дебата за цялостния пенсионен модел да приемем и тезата за връщане от НОИ в частните фондове и максимална гъвкавост, става въпрос да се гарантира едно – принципът на свободен избор. НОИ ще знае във всеки един момент колко пари е получил от лицата, когато те са направили своя избор. Не съществува технологична пречка да се върне същата сума обратно в избран от тях универсален пенсионен фонд. В ДОО няма лихви. Това е въпрос на избор, няма национализация, няма административни решения, няма натиск, ще гарантираме още по-голяма свобода на избора, заяви Горанов.
В кулоарите на парламента дори се заговори, че Горанов е заявил намерение да си подаде оставката, ако текстовете бъдат оттеглени. След спешната среща с парламентарната група на ГЕРБ, самият финансов министър категорично отрече подобни твърдения.
Виси въпросът кой ще подкрепи законопроекта, освен кой го внесе. Кой сглоби това мнозинство, на кое кафе се постигна договорка, кога се изпи това кафе. Нито факта, че използвате отсъствието на премиера, от пленарна зала, отсъствието му от България, т.е. единственият вариант да постигнем разумен консенсус е умишлено избегнат от вас, смята Кънев.
Председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова не отговори конкретно с "да" или "не" на въпроса ще оттеглят ли управляващите предложението за пенсионните фондове:
Аз досега не съм чула от нито една партия, от нито един от т.нар. "експерти" смислен аргумент по същество, който да ни убеди, че това, което предлагаме, е неправилно. Хората да имат избор, хората да решават сами по какъв начин да внасят и къде да внасят вноските си, по какъв начин да се пенсионират. Това, което предлагаме, е държавата да поеме гаранцията, а не, както е в момента, всеки един от осигурителните лица да носи отговорността сам за себе си. Единственият аргумент, който ние обсъждаме в момента, трябва ли наистина тази възможност да бъде еднократна, или трябва да се даде възможност на още един избор на човек, който е направил първия си избор. Това е единственият смислен аргумент, който чухме, и разбираме, че трябва да помислим по този аргумент, за него има време, в противен случай аз не виждам причина да оттегляме това предложение. Залата ще реши.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,