Близо 13 хиляди акта за незаконна сеч са издали горските инспектори през 2014-а година, 68 души са осъдени, общият размер на глобите е почти 1,5 млн. лева. Това съобщи заместник-министърът на земеделието Георги Костов. Според Костов не сечите в горите, а непочистените корита и лошата инфраструктура са причина за наводненията.
26 горски служители са лишени от възможност да работят заради нарушение и подозрение за участие в различни схеми за незаконна сеч през последната година. Не сечта обаче е проблем. През 2014-а година планираният добив е за 5,3 милиона кубика, добити са 4,9 милиона. Годишно се отсича около процент от общия дървесен запас. Проблемът е, че се сече неравномерно и там, където има достъп заради липса на пътища и горска техника. Фирмите, които добиват дърва, години са били без сериозни договори:
Поради това те не са инвестирали в техника и технологии. Работниците, които извършват една много тежка работа, най-често са най-необразовани и са често пъти в сивия сектор.
Едва 15 процента от българските гори са сертифицирани:
Сертификацията означава, че всичко, което се прави в гората, е по правилата, по закон и е в светлата част на икономиката, че тези, които работят, са с осигуровки, че добитият продукт е законен.
Официални данни за незаконната сеч няма. По данни на агроведомството тя е около 40 хиляди кубика годишно, което се разминава драстично с данните на неправителствените организации, които говорят за милион кубически метра незаконна сеч.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,