Това е проект, който е подпомогнат по програмата на европейското икономическо пространство и неговата цел е да се фокусираме върху контролните институции на местно ниво в две посоки. Тези, които са свързани със строителния контрол и даването на екологични разрешителни за това строителство. А също така и контролни институции, които работят в областта на защитата на децата в риск. Проектът ще бъде сравнително кратък, около 12 месеца, обясни Калин Славов – изпълнителен директор на "Прозрачност без граници".
В интервю за "Хоризонт" Славов посочи, че правното изследване, което е предшествало изработването на методология за взаимодействие между контролните институции и неправителствения сектор, е устновило елементи на неясноти и препокриване на правомощия.
Според изпълнителния директор на "Прозрачност без граници" Калин Славов в България е необходимо да се оптимизира работата на БОРКОР и Комисията за конфликт на интереси, а не да се пренася изцяло румънският модел за борба с корупцията.
Самият механичен пренос на един модел няма да даде ефекта, който искаме сам по себе си. Възможно е да имаме такава структура, но задължително трябва да се решат и тези чисто организационни и законови въпроси, смята изпълнителният директор на асоциация "Прозрачност без граници".
Цялото интервю с Калин Славов можете да чуете в звуковия файл.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,