Кристофър Хартуел: Излизането на Гърция от еврозоната ще е по-добре за страната

| обновено на 13.06.15 в 11:45


Излизането на Гърция от еврозоната ще е по-добре и за самата държава, и за валутния съюз, заяви икономистът Кристофър Хартуел от Центъра за социални и икономически изследвания във Варшава.

В крайна сметка, това е единственото решение, но дали ще се случи, не знам. Честно казано, имам известно съмнение. Излизането от еврозоната ще бъде по-добре за Гърция в дългосрочен план. Това ще бъде по-добре и за еврозоната, защото нейната идея е в нея да членуват страни, които са заедно. Гърция е много далеч от останалите страни в еврозоната, дори от гледна точка на постъпления в нея, като харчове на правителството и други критерии, които се изискват в еврозоната, за да може една страна да е успешна.

Според него, ако се стигне до сделка "пари срещу реформи", в еврозоната ще се появи лош прецедент:

Това е огромен проблем. Това е дори морален проблем, който трябва да приключи. В крайна сметка и другите страни трябва да провеждат реформи, а когато има затруднения, те също могат да отидат и да кажат, че искат пари срещу това. Ето защо това би било един много лош прецедент. От друга страна, това е единственият начин Гърция да получи парите, които ѝ трябват. Според мен, преди да се осигурят парите за страната, трябва да се видят реформите. Това е именно посланието, което чухме от Германия. Като цяло обаче смятам, че това е лош прецедент.

Несигурността около Гърция може да се отрази сериозно на растежа на икономиката в ЕС, смята икономистът:

Ако има сътресения в еврозоната заради Гърция, това донякъде ще се отрази на всички страни, но това е нормално. Това, което ще създаде по-големи трудности, е от гледна точка на Европейската централна банка и монетарната политика, която тя води. В дългосрочен план не смятам, че излизането на Гърция от еврозоната ще се отрази сериозно на растежа на еврозоната. Всъщност, доста други неща тегнат над икономическия растеж в еврозоната - например пазарът на труда, нуждата от по-голяма фискална консолидация и прилагането на политиката на лишенията. Трябва обаче да кажем, че докато няма решение на проблема с Гърция, няма да има и сериозен растеж. Въпреки че той не е водещият проблем. По-големият проблем е несигурността.

Разширяване на валутния съюз със страни като Полша, като България е възможно, но в момента за тях е по-добре да бъдат извън него, отколкото вътре в него, смята експертът, според когото единната европейска валута в момента е много слаба.

Планът на Марио Драги за количествените улеснения експертът нарече "най-голямата грешка, която Европейската централна банка е правила".

Тя последва примера на Федералния резерв - количествени улеснения - първи път, количествени улеснения - втори път. Това е неконвенционална политика. Това е абсолютно ужасно. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!