Ние сме формулирали конкретни въпроси, които трябва да бъдат решени, поясни Хованец.
Настоящото предложение за въвеждане на т. нар. задължителни квоти е основан на проекта EUREMA, който през 2009 г. е трябвало да реши миграционната криза в Малта. Това, за съжаление, е било неуспешно, според анализа, като не става ясно защо днес ЕС не използва алтернативен институт на временната закрила, която като решение на масовата миграция изглежда по-подходяща.
Според чешкото ведомство не е ясно как ще бъде направено принудителното настаняване на мигрантите, как ще стане технически, правно, не е ясно и как ще се гарантира, че мигрантът няма да напусне страната и да се отправи към друга. Изобщо не е решено, дали принудителното настаняване не е в противоречие с Хартата на основните права и свободи на ЕС, от които се ползват и мигрантите.
Друг въпрос за т. нар. задължителни квоти е свързан със законодателството. Не е ясно дали държавите-членки могат да отхвърлят предложението или да блокират с вето от националните парламенти. Хованец подчерта, че Чехия е готова да обсъди сериозно други възможни решения на кризата с миграцията.
Важно е да се потърси решение на причините за миграционната криза, а не само на нейните последици. Министърът потвърди готовността на страната за активно съдействие в онези части на света, където възникват конфликти и проблеми, със средства, проекти и др.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,