Кредитните кооперации обединяват хора, които искат да се финансират вътре в групата, в кредитната кооперация. В България през 1996 година са създадени 33 такива. Те продължават да работят. Работят по линия на програмата ФАР. Те финансират само членовете си и могат да приемат още членове. Това обясни за "Хоризонт" финансовият експерт Иван Попов, участник в дискусионната кръгла маса в Министерството на земеделието.
Той поясни, че законовата база създава проблем за увеличаването на кредитните кооперации и допълни, че те са специфични финансови институции, които познават хората в района, в който работят:
По-облекчен е режимът за получаване на кредити. Всичко е както при нормалното банково кредитиране, с разликата, че те познават членовете си. По-достъпно е получаването на кредити от такъв тип кооперации, отколкото от кредитните институции.
Председателят на парламентарната земеделска комисия Румен Христов заяви, че досега не се е стигнало до гледане на законопроекти за кредитните кооперации:
Искането за влогонабиране по-скоро ще бъде обект за дискусия във финансовата комисия. Това е финансова структура, която би следвало да получи лиценз от БНБ. За мен би било добре от гледна точка за това, че производителите биха могли да разполагат с по-голям ресурс, но финансистите ще кажат дали това е възможно, или не.
Репортажа чуйте в звуковия файл.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,