Вливането ми е 15 минути. За тези 15 минути ставам в 5 часа сутринта, за да съм там в седем, да си дам кръвта и заради спецификата на заболяването ми чакам няколко часа, за да ми излезе определено изследване…Когато един от семейството е болен от тази болест е тежко, а в случая ние сме три – ние сме генетично предразположени към тази болест. 12 лв. в едната посока струва едно отиване до Бургас, до 30 лв. излиза едно вливане.
Не може ли да се направи в Ямбол отделение за вливания и за химиотерапия, питат болните в репортажа на Даниела Костова.
Тези болни много страдат, като че ли са забравени, коментира д-р Панайот Диманов, директор на многопрофилната болница в Ямбол. По думите му, през идната година, Министерството на здравеопазването ще обърне много голямо внимание на значимите заболявания, включително на онкологичните. Д-р Диманов изтъкна, че в Ямбол трябва да се обособи структура в болнични условия за онкоболни пациенти, но по-големият проблем е липсата на кадри:.
В Ямбол ние нямаме онколози, нямаме химиотерапевти. Проблемът е човешкият ресурс.
Д-р Христо Дичев, директор на онкодиспансера в Бургас, потвърждава липсата на кадри. По какъв начин би се разкрил филиал? Не мога да осигуря кадрови потенциал за обслужване на такъв филиал по химиотерапия в Ямбол, казва той.
Според д-р Панайот Диманов от ямболската болница има вариант за разкриването на филиал за онкоболните в града:
Ако се разреши тази дейност да се извършва от лекари със специалност вътрешни болести или друга, няма да има проблем в Ямбол това нещо да стане и тези хора да не ходят до Бургас.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,