Еврокомисията трябва да създаде благоприятна рамка за държавите-членки, които искат да развиват ядрена енергетика. Тази препоръка е записана в проектодоклада на Европарламента за развитието на Европейския енергиен съюз, съобщи евродепутатът Владимир Уручев:
27 процента от тока в Евросъюза се произвежда в атомни централи. Половината от цялата електроенергия от нисковъглеродни източници идва от ядрените мощности. Това е и една от причините за пръв път в доклад на Европейския парламент думата ядрена енергетика не само да не бъде изтрита, но и да се спомене няколко пъти, казва Владимир Уручев:
Европейският парламент признава, че макар и някои държави-членки да се отказват от ядрена енергия, други искат да я продължават, и призовава Европейската комисия да гарантира осигуряването от страна на Европейския съюз на благоприятна рамка за тези държави-членки, които желаят да развият нова ядрена енергетика. Това си е почти революционно в промените във вижданията на Европейския парламент.
Владимир Уручев допълни, че ядрена енергетика ще има още дълго време, тъй като тя е базова енергия. Центърът обаче няма да е Европа, а Китай и другите бързо развиващи се страни.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,