Промените в Закона за висшето образование предвиждат, на първо място, по-голямо финансиране за по-високо качество, каза заместник-министърът на образованието Николай Денков. Той потвърди, че парите за университетите няма да се намаляват.
Въвеждат се приоритетни направления, които ще се финансират допълнително, предвидени са целеви стипендии и намаляване на таксите. Заместник-министър Денков ги изброи:
Теория и управление на образованието, Педагогика и Педагогика на обучението. В тях в момента се обучават около 7,8 процента от студентите в страната. Природни науки, Математика, Информатика и компютърни науки, там в момента общо се обучават около 5,7 процента от всички студенти в страната, което е притеснително. Всички технически и инженерни - Архитектура, строителство и геодезия, Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми, Металургия, Химични технологии, Биотехнологии, Хранителна технология, Общо инженерство, това са 20 процента приблизително от обучаваните студенти в страната, и аграрните, в които в момента се обучават 3,1%.
Въвеждат се и защитени специалности. От тях обществото има нужда, но се обучават малко студенти и излизат скъпо на висшите училища, това са например Японска или Арабска филология. Те също ще получат целево финансиране.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,