Росен Плевнелиев: Несигурната съвременна среда е безмилостна към децата

Международна конференция в София обсъжда новата стратегия за правата на детето

| обновено на 05.04.16 в 12:22
Снимка: ЕПА/БГНЕС


Новата стратегия за правата на детето до 2021 г. беше представена в София на конференция на Съвета на Европа. На форума президентът Росен Плевнелиев предупреди, че в спиралата на бедността има риск да се създаде изгубено поколение от обезверени млади хора. Участващите в конференцията се обединиха около позицията, че децата-бежанци се нуждаят от специална закрила.

Децата-бежанци се нуждаят от закрила, посочи комисарят по правата на човека на Съвета на Европа Нилс Муйжниекс:

Близо 10 хиляди деца на мигранти изчезват, след като стигнат до Европа. Къде са тези десетки хиляди деца? Някои от тях са със семействата си, други са на улицата и се опитват да оцелеят, трети са експлоатирани. Има празноти в законодателствата ни, трябва да се погрижим за децата на мигрантите.

Заместник генералният секретар на Съвета на Европа Габриела Драгони подчерта, че правителствата на държавите от ЕС трябва да предприемат спешни мерки, за да защитят децата-бежанци, които са в ръцете на трафикантите:

Първият урок е да научим децата, че Европа е място, лишено от насилие.

Съвременната среда е безмилостна към децата, каза президентът Росен Плевнелиев и посочи кои са новите форми на насилие:

Особено застрашени от проява на насилие са децата ни - мигранти. Успехът ни да защитим техните права зависи от готовността да се справим със самите хуманитарни кризи в тяхната същност.

Според социалния министър Ивайло Калфин основният проблем е, че част от децата-бежанци са жертва на трафик:

Има изключително голямо нарастване на децата, които идват без документи. Това граничи с трафика на деца. Обсъждаме различни варианти за законовото представителство, разбира се, на тези деца. Но големият въпрос е свързан с тях.

Развитието на технологиите създава нови възможности за младите, но крие и рискове, добави държавният глава:

Тревога буди ескалирането на насилието в социалните мрежи, виртуалният свят предлага благодатна почва за радикализация, за разпространение на екстремистки идеи. В спиралата на бедността, която се предава през поколенията, рискуваме да създадем изгубено поколение на обезверени млади хора, което ще подкопае устоите на нашите общества. След Париж и Брюксел, това е новата реалност.

Стратегическият документ ще бъде изпълняван от 47-те държави-членки на Съвета на Европа през следващите 6 години.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!