Проф. Нева Кръстева: Музиката за орган притежава невероятна мощ, може да ни зарежда цял живот

БНР Новини
Снимка: vox-organbg.blogspot.com
На 11 ноември от 18 ч., в залата на НМА „Проф. Панчо Владигеров“, любителите на органова музика ще имат възможност да чуят премиерни за България произведения. Концертът е увенчан с тържествена нота – проф. д-р Нева Кръстева отбелязва своята  годишнина. Наред с известната органистка, в програмата участват Маргарита Кръстева, Сестра Серафима, Кирил Павлов, Мирослав Димов. Ще прозвучат съвременни творби за орган, както и произведения на Йохан Себастиан Бах и Дмитрий Шостакович. Ето и новина от последните дни проф. д-р Нева Кръстева е удостоена с орден „Св. Св. Кирил и Методий“ – огърлие, за изключителни заслуги в развитието на изкуството, културата и науката.

Утвърден педагог, теоретик и композитор, Нева Кръстева е основател на органовата школа в България. Завършила е Московската консерватория „П. И. Чайковски“ музикознание при проф. Юрий Холопов и орган при проф. Леонид Ройзман. Специализира орган в Прага и Цюрих. Изнесла е стотици концерти в Европа и Азия. Изпълнителската ѝ дейност у нас започва след построяването на новия орган в зала „България“ (старият е разрушен при бомбардировките по време на Втората световна война). Концертът ѝ в тази зала през 1974 г. е първата изява на български органист след 30 години прекъсване.Дъщеря е на видния музикален историк и публицист Венелин Кръстев и Люба Обретенова, професор по пиано, сестра на композитора Светослав Обретенов.
При мен присъства типичната картина на музикантско наследяване. От дете обичах да свиря Бах и Бетовен. Исках да опозная органа като инструмент, защото е по-близък до моята любима музика. Целият ми живот е под диктовката на този инструмент, който е свързан с импровизацията, богослужението и духовната музика. Всъщност, произлязъл е от Древна Гърция и е бил пренесен от Изток на Запад. Започнах да преподавам след онзи исторически концерт през 1974 г. Мои възпитаници днес свирят в много страни по света. Всеки от моите студенти се е убедил, че когато се комбинира музицирането с теорията, нещата са много по-ясни.  Говорейки за ценности в Европа, най-важна за мен е музиката. Ако бихме могли да възпитаме някого в европейски ценности, то това е точно през призмата на музиката. За мен няма нищо по-естествено от това да въведа слушателите чрез кратки слова, описващи творбите, които изпълнявам. Публиката се състои от зрели личности, така че трябва да се апелира към нейната ерудиция. Срещаме се във взаимната си любовта към музиката. Предстоящият концерт до голяма степен ме представя като музикант и творец. От творчеството на Бах съм избрала три хорала, Прелюдия и фуга в си минор, Токата, адажио и фуга в до мажор. Направих транскрипция на Прелюдия и фуга ре минор от „24 прелюдии и фуги“ за пиано на Шостакович. Има и мои композиции, една от тях е „Отиваща в паметта“, посветена е на майка ми. Тази музика притежава такова невероятна мощ, че може да те зарежда цял живот. Искам да пожелая на хората да слушат т.нар. класическа музика, защото непременно ще намерят нещо, което е съзвучно с тях, само трябва да се оставят тя да ги води. Не трябва да се забравя, че от антични времена музиката е най-ясният индикатор за процесите в обществото. 

Ралица Трифонова, докторант, чийто научен ръководител е проф. Нева Кръстева, споделя за своята преподавателка:

Това е най-ценният човек, когото съм имала като преподавател. Тя спомогна формирането ми като мислещ музикант, показа ми чрез музиката, че светът е едно много по-добро място. Енергията, с която тя работи, е много заразителна и трудно можеш да  се „откачиш“ от нея. Аз винаги съм харесвала Й. С. Бах, но никога не съм се чувствала удовлетворена, свирейки творбите му на пиано. Това се промени още след първото ми докосване до органа. Невероятно е усещането да свириш с цялото си тяло, изцяло да си в звука, който буквално те поглъща и обсебва. Изключително се вдъхновявам, когато слушам изпълненията на проф. Нева Кръстева. Тя черпи своя духовен заряд от музикалното изкуството, на което се гради целият ѝ жизнен път.

Нева Кръстева има разностранна дейност – обобщава проф. Наташа Япова, преподавател по история на музиката в Националната музикална академия.  Тя е изпълнител на орган, педагог – преподавател по полифония и орган, музиколог с публикации в престижни научни издания. Значението на Нева Кръстева надхвърля собствено музикалната област. Нейната дейност има цялостно културен смисъл. Тя изпълни два пъти интегрално цялото Бахово творчество за орган, което е един истински творчески подвиг. Музиката за орган  не е вкоренена в културната традиция на България, тъкмо Нева Кръстева създава, възпитава, изгражда  органовата  публика у нас. Като преподавател Нева Кръстева е подготвила професионално редица изпълнители на орган, както и  музиколози, специалисти в областта на полифонията и органовото изкуство. В обучението на студентите по композиция десетилетия наред тя полага фундаменталното знание на полифонията, изключително важно за всеки, който създава музикални произведения. Нева Кръстева сама е автор на дълбоко по смисъл композиторско творчество, което е принос в нашата съвременна композиторска школа. Тя възражда онзи цялостен тип  музикант – едновременно композитор, изпълните и учител по музика, каквито са били старите майстори – какъвто е бил Йохан Себастиан Бах, символът на органовата музика.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!