Ситуацията, която се получи след спирането на музиката и едностранното прекратяване на договора с "Музикаутор", е прецедент за Европа. Такъв случай в европейската практика няма. Няма организация, която защитава авторски права, която да си е позволила да спре излъчването на музика в националния ефир. Мнозина очакваха, че Българското национално радио ще се срути по слушаемост, след като не излъчва музиката, която е с права в "Музикаутор", но се случи точно обратното. Януари спрямо декември ръстът на програмите на Българското национално радио е 20 процента. Ръст наблюдаваме в програма "Хоризонт", ръст наблюдаваме в Радио Видин, много сериозен, почти три пъти увеличена аудитория. Ръст наблюдаваме в Благоевград - също около три пъти повече слушатели.
Във вторник преди обяд ще има среща в Министерството на културата с участие на спорещите страни, от която Александър Велев очаква развитие.
В предаването "12+3“ по "Хоризонт“ председателят на Управителния съвет на "Музикаутор“ Ясен Козев също изрази надежда, че на утрешната среща ще се постигне съгласие между организацията и Радиото, и посочи:
Националното радио заведе един иск срещу "Музикаутор“ за пропуснати ползи, затова че му се намалява аудиторията и аз не мога да преценя дали това е било базирано на предположение, или предвиждания, но то крайно много противоречи на това, което чухме днес като факти, които не оспорвам. Не трябва ли Радиото в такъв случай да оттегли иска си?
Още по темата можете да чуете от звуковите файлове.Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,