Министерството на правосъдието (МП) предлага да бъде въведена уседналост за гласуване и на парламентарни, и на президентски избори. В момента такова изискване има за местния вот. Според законодателните предложения право да избират депутати и държавен глава трябва да имат само граждани, живели в България през последните три месеца преди вота.
Условие за уседналост в България има за местни и европейски избори, които според Конституцията се уреждат със специален закон. При парламентарни и президентски избори обаче правото и начина на провеждането им е фиксирано в основния закон и според експерти - предложенията на практика го дописват.
Целта на предлаганите промени е уеднаквяване на изискванията за упражняване на активното избирателно право от страна на българските граждани, се посочва лаконично в мотивите към законопроекта.
От МП отказаха коментар в следващите 14 дни, през които ще тече процедурата по обществено обсъждане.
Оттам обаче уверяват, че предложенията са в синхрон с решението на КС от 2011 година, според което уседналостта по принцип не е противоконституционна.
Екипът на служебния министър Мария Павлова предлага още главният прокурор да може да иска от ЦИК заличаване на регистрацията на участник в изборите, ако системно нарушава Изборния кодекс или включва в кампанията си представители на религиозни институции.
Въвежда се и задължението - всеки кандидат-депутат да подписва декларация, че ще агитира само на български език.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,