Военно-апелативната прокуратура оневини бившия здравен министър Николай Петров

Започва проверка на наблюдаващия прокурор Адалберт Кръстев заради формална работа по случая "ВМА"

| обновено на 13.11.17 в 15:43
Снимка: Ани Петрова, БНР
Военно-апелативната прокуратура не откри данни за извършено престъпление в одитния доклад за дейността на Военномедицинската академия (ВМА), заради който оставка подаде бившият министър на здравеопазването Николай Петров

Бившият здравен министър не е извършил нарушения, постанови Прокуратурата. След допълнителна проверка и Военно-апелативната прокуратурата констатира, че няма извършени престъпления във Военномедицинска академия при управлението на професор Петров. Има обаче административни нарушения, заради които са сезирани Министерството на отбраната и ВМА, съобщиха от държавното обвинение. 

Проверката беше разпоредена ден след оставката на Петров и след като стана ясно, че приятелят на дъщеря му е спечелил обществена поръчка, докато той е оглавявал ВМА. По закон обаче Петров и бащата на внучето му не са свързани лица, тоест нарушения няма. Няма проблеми и с параметрите на самата обществена поръчка. Единственото нарушение е, че фирмата на Явор Цонев не е имала данъчна регистрация и Булстат, за което може да бъде само глобена. 

С този извод Прокуратурата затваря случая Николай Петров, но "на прицел" сега е първоинстанционният прокурор Адалберт Кръстев, който също не е открил данни за престъпления, но е работил, според Прокуратурата, по проверката формално. Освен това има съмнения, че съпругата му е била служител на Здравното министерство, докато той е проверявал Николай Петров: 
Тоест ние действително приемаме извода му за законосъобразен, но не и със способите, които той е използвал, и начина, по който е стигнал до него. Една проверка трябва да бъде всестранна, обективна и пълна, каза шефът на Военно-апелативната прокуратура Веселин Стоев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!