Хора с увреждания излязоха на национален протест пред Министерския съвет. Те настояват управляващите да приемат справедлива реформа в системата на ТЕЛК с тяхно участие. Хората с увреждания искат модерно здравеопазване, достъпна среда, адекватно образование и качествени социални услуги.
Протестиращие скандираха "Реформа да, но не така". Хората с увреждания настояват техните предложения да бъдат отразени в готвените промени в медицинската експертиза. Те се страхуват, че въвеждането на така наречената "оценка на работоспособността" няма да доведе до разкриването на работни места, а до отнемане на инвалидните им пенсии напълно или частично.
Председателят на Съюза на слепите Васил Долапчиев коментира:
"Ние кардинално не приемаме концепцията, в която е заложено. Предстоят ни сериозни разговори и се надявам на разумни действия".
Участници в протеста казаха:
"Аз очаквам промяна за инвалидите и въобще да се промени нещо. Аз съм военноинвалид. Да остане, защото искам да мога да работя, да си получавам добавките, които ми се полагат от държавата, а не едното да бъде взето за сметка на другото. Искам да бъда пълноценен гражданин, който да се бори за правата си така, както е във всяка една европейска държава", коментираха протестиращи.
Хората с увреждания обявиха, че ако управляващите не чуят техните искания, ще има нови протести и блокади на пътища.
Готовност да продължи диалога с организациите на хората с увреждания декларира социалният министър Бисер Петков. Утре в 15.00 часа той ще разговаря за пореден път с протестиращите. Ще бъде обсъдена концепцията, в която се предлага да се въведе втора експертиза на работоспособността. Министърът отново повтори, че парите за хората с увреждания няма да се намаляват.
„Аз съм внесъл концепция за реформа на експертиза на работоспособността в изпълнение на решение на Народното събрание. Фактът, че по тази концепция не са произтекли последващи действия, означава, че тя е замразена. Чакаме заедно с представителите на хората с увреждания да продължим разговора – дали тя може да бъде основа на някои съществени изменения, или би трябвало да работим изцяло по нова концепция“, каза той.
Министър Петков ще обсъди и предложението интеграционните добавки за хората с увреждания да се обвържат с линията на бедност или с минималната заплата.
Протестът се подкрепя от КТ "Подкрепа".
На площада дойдоха и депутати от парламентарната група на БСП. Партията изрази подкрепа за исканията на хората с увреждания. В позиция на БСП, изпратена до медиите, са заявява, че поради неспособността на правителството да се справи със злоупотребите и корупцията в тази система, се наказват хората с реални увреждания.
Социалният министър изрази несъгласие с твърдението на социалистите.
„Не съответства на това, което народни представители от БСП са взели отношение по концепцията, всъщност потвърдиха, че има рационалност в тази концепция, и че съответно трябва да продължи да се търси решение на проблема, с който, отново подчертавам, всички са съгласни, че съществува“, каза Петков.
Още гледни точки от протеста чуйте в звуковия файл.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,