На 11 и 12 май в различни части на света ще се проведе инициативата на Министерството на образованието и науката „Розите на България“ съвместно с българските общности и българските неделни училища зад граница. Тя е посветена на 11 май - Деня на Светите братя Кирил и Методий. Сценариите за тържествата се определят от българските училища по места.
„Това е една много добра инициатива, защото така бразилци, италианци, испанци, американци имат възможността да се докоснат до българската култура“, смята българинът Михаил Кръстанов, който от 16 години живее в Бразилия.
Инициативата „Розите на България“ там ще се проведе на 12 май от 10 часа в Музея на емиграцията в Сао Пауло.
За това, как ще протече тази прекрасна инициатива в южноамериканската страна разказва създателят на първото българско училище на континента – в Сао Пауло - Михаил Кръстанов:
„Специално нашата програма е много интересна. Концерт на български деца, ученици в българското училище в Сао Пауло. Имаме много ученици, които са музиканти и това е нормално, защото родителите им са музиканти и то доста известни. Тя е разделена на две части. Едната част ще бъде ученици от училището, които ще свирят на различни инструменти, момичета, които пеят в хор. Втората част вече е на техни родители, което е много интересно. Те са утвърдени музиканти и ще изпълнят български класически мотиви с части от фолклор“.
Сред участниците в музикалната програма ще бъде Мартин Лазаров:
„Той е един от най-добрите български обоисти, който освен това свири и на други инструменти. Той има група, която се нарича „Необалкан“, която свири типично балканска фолклорна музика и жъне много голям успех в Бразилия. За нас беше чест те се отзоваха да свирят на нашия концерт. Те ще бъдат черешата на тортата.
Освен концерта, са предвидени хоро на открито, за което ще помогне хореографката Зорница Антонова, а така също експозиция от картини, исторически книги и български арт предмети:
"Имаме много интересни неща, особено от старите българи. Те пазят от своите родители, които са дошли още 20-те години на миналия век, килими, покривки, правени ръчно от техните майки, бащи. Това са уникални неща, които рядко могат да се видят".
Събитието ще се проведе в Музея на емиграцията в Сао Пауло:
"Музеят на емиграцията е едно много атрактивно място в момента. Събота и неделя, когато входът е безплатен, идват много хора. Той пази цялата памет на емиграционния поток от 20-те години на миналия век, тогава когато се осъществява и първата българска емиграционна вълна. Те са били в казармени условия и са били експлоатирани. Влакчето, което е извозвало емигрантите, сега е атракция, която води гостите до местата, където са ходели емигрантите".
По данни на Министерството на външните работи в Бразилия живеят около 3000 българи, но в действителност може би сад оста повече.
Целия репортаж чуйте от звуковия файл.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,