"Трябва като приоритет да поставим в нашата дейност бедността на всички хора, защото бедността няма цвят, бедността не се нуждае от политика, ние трябва да работим обединени и заедно, за да постигнем един висок жизнен стандарт, от който хората се нуждаем. Да направим една пътна карта за адекватни минимални доходи“, коментира заместник-министърът на труда Султанка Петрова.
На форума стана ясно, че определянето на адекватен минимален доход ще става по нов метод, като целта е неговият размер да отговаря, както на достигнатия брутен вътрешен продукт на глава от населението, така и на потребностите на хората.
Председателят на Европейската анти-бедност мрежа Любомир Минев каза, че определянето на размера на този нов минимален доход ще бъде както според потребностите на хората, така и в съответствие с икономическото развитие на всяка една от държавите-членки.
Бившият социален министър Иван Нейков акцентира върху това, че проблемът е много по-дълбок, отколкото изглежда на пръв поглед и че изобщо не става въпрос просто за повишаване на размерите на социалните помощи, на обезщетенията за безработица или на така наречения "гарантиран" минимален доход в социалното подпомагане, който в момента е 75 лева на месец.
Иван Нейков заяви:
"Макар и много официално да не си го признаваме, ЕС казва, че този модел за борба с бедността, който съществува в момента, е неадекватен. Няма добър резултат. Харчат се пари, полагат се управленски усилия и в крайна сметка бедността практически не намалява".
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Мария Костова.Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,