Равносметката от трагедията в Генуа до момента е 39 загинали и 16 тежко ранени

| обновено на 15.08.18 в 18:35
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Стотици пожарникари разчистват втори ден развалините на виадукта в северния италиански град Генуа с надеждата да намерят оцелели от пропадналите вчера автомобили, информира Ройтерс.

Управляващите хвърлиха вината върху оператора на моста "Моранди".

Лидерите на "Лигата" и Движението "Пет звезди" - Матео Салвини и Луиджи Ди Майо, един след друг поискаха ръководството на компанията"Аутостраде пер л'Италия" да поеме отговорност за случилото се. Ди Майо се закани и със солени глоби:

“Ще преразгледаме договорите и сме готови да отнемем концесиите и да наложим глоби за 150 милиона евро“.

Закани отправи и министърът на транспорта Данило Тонинели.

От компанията-оператор обаче отговориха, че при поддръжката на срутилия се мост са следвали стриктно предписанията на неговото ведомство.

Равносметката от трагедията до този момент е 39 загинали и 16 тежко ранени. Предполага се, че под бетонните останки има още хора.

Има опасност останалата част от моста "Моранди" в Генуа да падне.

Управителят на област Лигурия Джовани Тоти и кметът на Генуа Марко Бучи казаха, че може да се наложи сградите под моста "Моранди" да бъдат съборени, защото има вероятност виадуктът да бъде разрушен. В момента се търси алтернатива за 311 семейства. Според експерти, един от пилоните, издигащ се над сградите, се е наклонил и останалата част от моста може да падне всеки момент. Главният прокурор на Генуа Франческо Коци, след оглед на мястото на трагедията, каза, че тя се дължи на "човешка грешка, а не на фаталност”. Той обясни, че разследването за множествено убийство и причинено бедствие събира всички данни, включително от проектирането, от строежа и поддръжката на съоръжението, дори анализ от преди шест години, в който се казва, че мостът е щял да падне в рамките на 10 години. По думите на прокурор Коци, разследването трябва да установи дали това твърдение е от експерти, или плод на политическа полемика. 

Концесионерът „Аутостраде пер Италия” съобщи, че мостът е бил поддържан по програма, съобразно съответни проверки, одобрена от Министерството на транспорта.

39 са за сега жертвите от срутването на моста в Генуа. Властите очакват броят им да нарасне. 16 души са тежко ранени, а 632-ма жители на района бяха евакуирани.

Двудневен траур е обявен в Генуа. От разпознатите досега фигурират имена на жители на Генуа и околността.

По време на спасителните дейности през нощта бяха открити трима загинали. Тези операции продължават, защото под тежките отломки има затрупани автомобили и надеждата е да има оцелели. Хората от 11 жилищни сгради  под останките на моста са евакуирани, като тези сгради не са засегнати от срутването. Евакуираните се настаняват при близки и познати. Районът на трагедията е отцепен и движението на превозни средства е забранено.  Поради сложността на ситуацията определена по системата като след земетресение, ще бъде поискано извънредно положение. 

Министърът на транспорта Данило Тонинели каза, че за решаване на проблема с автомобилния трафик, ще бъдат ползвани средства от фонда на Гражданска защита. Той смята да поиска оставката на ръководството на концесионера „Аутостраде пер Италия”, както и да се вземат строги мерки относно поддръжката на пътищата. Тонинели, както вицепремиерите Луиджи Ди Майо и Матео Салвини ще дойдат в Генуа. От вчера тук е премиерът Джузепе Конте, който посети ранените в болницата „Сан Мартино”. Въпреки,  че днес в Италия е официален празник, общопрактикуващи лекари отвориха своите кабинети за нуждаещите се граждани, за да не става натрупване в отделенията на Бърза помощ.

След проверка по сигнал за български гражданин, засегнат от трагедията, има щастлива развръзка. Това съобщи в предаването "Преди всички" генералният консул на България в Милано Росен Руфев. През изминалата нощ не е имало други обаждания от наши сънародници. Няма и постъпила информация от местните власти, които продължават да се борят с последиците от инцидента на място. Огромните железобетонни блокове се преместват много трудно. Спасителните операции по разчистване на терена и издирване на хора са продължили през цялата нощ благодарение на специално осветление. 

Над 400 души са били евакуирани след инцидента заради риска от нови срутвания, посочи още Руфев. Евакуацията е засегнала 11 жилищни сгради.

Голяма част от загиналите все още не са идентифицирани, това ще стане до дни. Спасителните екипи все още се опитват да достигнат до автомобили и камиони, затиснати от огромните късове от падналия мост, разказа Росен Руфев. 

До момента на съоръжението е правена само рутинна поддръжка, по-сериозна възстановителна работа е била планирана в рамките на 20 млн евро, но на практика това не се е случило.

Искрени съболезнования към президента и премиера на Италия и чрез тях - към близките и семействата на загиналите и пострадалите, изпратиха вчера държавният глава Румен Радев и министър-председателят Бойко Борисов.

Още информация за трагедията чуйте от звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!