Българите не одобрявят съществуването на фабрики за добиване на ценни кожи, сочи проучване на „Четири лапи“

Снимка: Венелина Попова, БНР

Редица европейски държави вече забраниха отглеждането на животни с цел добив на ценна кожа. Притесненията на българските еколози са, че някои от тамошните ферми за норки ще се преместят в България.

През юни няколко природозащитни организации внесоха в НС 51 хиляди подписа с цел производството на ценни кожи да се забрани и у нас. Очаква се още тази пленарна сесия парламентът да се произнесе. За забрана е и преобладаващото мнение на българските граждани, твърди д-р Марина Иванова от Фондация „Четири лапи“:

„В момента в България има две такива ферми. Доскоро бяха три. Резултатите от общественото проучване показаха, че българското общество е категорично против отглеждането на животни с цел добив на ценни кожи. Близо 2/3 от българите подкрепят въвеждането на забрана за съществуването на ферми за норки и животни, от които се добива кожа. 35% от анкетираните заявяват, че са наясно със съществуването на тези ферми в България, а  близо 8% са запознати в детайли за това как се отглеждат животните.“

Хората, които живеят в близост до най-голямата фабрика за отглеждане на норки в старозагорското село Маджерито, също са против отглеждането на тези диви животни:

„Миризмата е отвратителна. Много пъти звъним на 112. Пращат ни към Агенция по храните, реакция никаква. Всичко, за което говорим, по тяхна преценка е в норма, но, уви, не е така.“

В същото време потенциални наши и чуждестранни инвеститори продължават да лобират за разширяване на съществуващите и разкриване на нови ферми за норки, обяснява председателят на Гражданската инициатива за забрана на животни с цел добив на ценна кожа Петя Алтимирска:

„Проведохме една среща с датския посланик в България. Причината беше проведена и организирана от датското посолство среща за лобиране в посока България да стане страна, отглеждаща животни за ценни кожи. Нашето притеснение е, че на фона на всички забрани, които се случват в другите европейски страни, на фона на непрекъснатите отхвърляния от бизнеса, от модната индустрия на ценните кожи, на фона на общественото мнение, срещата, проведена в датското посолство изглежда, че не е на място. Това беше причината ние да изпратим писмо, с което да изразим нашата реакция. Бяхме поканени на срещата в датското посолство. Посланик Якобсен каза, че разбира много добре нашите притеснения, нямаше остър тон и обвинения. Явно е рутинна практика да се провеждат такива срещи на бизнеса, но категорично ние възразяваме това да се случва на тъмно, без да се популяризира.“

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!