На 7 ноември (неделя) водещото заглавие на първа страница в български всекидневник е „Две саксии мушкато пазят от Ковид“.
В публикацията се казва: „Две саксии с ароматно мушкато могат да ни пазят от ковид и всякакви вируси. За това чудо разказват, учените от Ботаническата градина на БАН. Още по-любопитно е, че в семейството на мушкатото влизат дъхавият здравец и ароматното индрише". В публикацията са цитирани доц. д-р Антоанета Петрова, директор на Ботаническата градина към БАН в София и Ивон Теофилова, която отговаря за колекцията мушката в Ботаническата градина.
Публикацията под една или друга форма е копирана и в редица сайтове и социални медии. Проверка на Екипа за проверка на факти (ЕПФ) на БНР показа, че тя е достигнала до над 118 000 потребители само във Фейсбук.
В публикацията се твърди още, че: "Истинско чудо срещу вируси, бактерии и Ковид идва от най-обикновените представители на ароматните Мушкатови".
Мнозина потребители са се усъмнили в тези твърдения. Ето един от тях:
Други обаче са повярвали.
Каква е истината?
Мушкатото не предпазва от Covid-19
Екипът за проверка на факти на БНР се свърза с директора на Ботаническата градина на БАН в София доц. д-р Антоанета Петрова. Тя категорично отрече твърдението, че мушкатото може да ни предпази от Covid-19. Сподели, че думите ѝ са преиначени, че заглавието в публикацията е извадено от контекста на цялото интервю.
Доц. д-р Антоанета Петрова нарече тази част от публикацията „измишльотина“. Тя обаче потвърди други части в статията, като това, че в световен мащаб има увеличено търсене на стайни растения, като добави ,че мушкатата са една от групите, към които се насочват хората, за да се чувстват по-добре в емоционален план, след дълга изолация.
Директорът на Ботаническата градина на БАН в София категорично отрече възможността две саксии мушкато да въздействат върху Covid. Цветето по никакъв начин не лекува инфекцията, посочи още доц. д-р Антоанета Петрова.
Проф. Радка Аргирова, председател на Българското дружество по медицинска вирусология и член на експертния съвет по вирусология при министъра на здравеопазването, също категорично отрече възможността две саксии с мушкато да предпазват от Covid-19.
„Не е възможно каквато и да е миризма, аромат и каквото и да е летливо вещество да навлезе вътре във вируса. Той е добре предпазен, тъй като има обвивка и е проблем да се навлезе в него“, каза тя пред БНР.
Освен това в препоръките за предпазване от заразяване с коронавирус на Европейската агенция по лекарствата, Световната здравна организация, българското Министерство на здравеопазването (виж по-долу) - никъде не се споменава, че ароматерапията или наличието на определен вид цветя вкъщи може да предотврати заразяване с Covid-19.
Твърдението „Две саксии мушкато пазят от Ковид“ е невярно.
Но с оглед на:
правилната оценка е КЛИКБЕЙТ.
КЛИКБЕЙТ е твърдение, което звучи сензационно и цели привличане на вниманието на аудиторията с финансова цел или за повече четения, но фактически няма аргументация в последващия текст.
Ваксинация, а не мушкато предпазва от Covid-19
Проф. Радка Аргирова каза, че единственото нещо, което може да ни предпази от коронавируса, са ваксините.
„Завършеният ваксинационен курс е от ключово значение за защита срещу тежко протичане на Covid-19, включително заболяване, причинено от Делта варианта на вируса“, се казва в последната информация на Европейската агенция по лекарствата.
Световната здравна организация (СЗО) посочва, че ваксинацията и спазването на мерките са единствените начини за предотвратяване на заразяване с коронавирус. В препоръките се казва, че носенето на маска, която покрива носа, устата и брадичката, миенето на ръцете и спазването на физическа дистанция са мерките, които могат да предпазят от заразяване.
Българското Министерство на здравеопазването и сайтът coronavirus.bg също дават препоръки за предотвратяване на инфекцията от Covid-19. Те също включват хигиена, дезинфекция, физическа дистанция и носене на маска./p>
Трябва да се има предвид обаче, че ваксинацията срещу Covid-19 не е панацея срещу заразяване или заболяване, тя обаче намалява тези вероятности и допринася за по-лекото протичане на болестта.
В едно от последните съобщения на СЗО Европа (от 23 ноември) се посочва, че се увеличават доказателствата за намаляване на връзката между защитата, която дават ваксините, и лекото протичане на болестта. Затова СЗО препоръчва бустерната доза за най-уязвимите групи, включително с компрометиран имунитет, да стане приоритет. Както и да се спазват другите лични предпазни мерки.
------------------
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg
По време на посещение на президента на Република Южна Африка Сирил Рамапоса в Белия дом на 21.05.2025 г. американският държавен глава Доналд Тръмп излезе с обвинения , че белите фермери в африканската държава са подложени на преследване. В Овалния кабинет Тръмп помоли своите служители да пуснат видео , публикувано след това в социалната мрежа..
На 28 април 2025 г. в 12:33 ч. местно време енергийните системи на Испания и Португалия преживяха пълен срив. Малък район на Франция, близо до границата с Испания, също беше засегнат от инцидента, но за много кратък период от време. Останалата част от европейската енергийна система не беше засегната от енергийния колапс. Малко след полунощ на..
В публикации, споделени във Фейсбук, се твърди, че Владимир Путин е поздравил българите по повод Великден. В тях е цитиран руския президент, който приветства българите с думите (без редакторска намеса): "Христос воскресе, братя! Живот и здраве, мир и любов, щастие и благополучие в семействата и домовете. Помнете, че никой не може да ни раздели“...
Папа Франциск почина на 21 април, а на 26 април се състоя погребението му в базиликата "Санта Мария Маджоре". Конклавът за избор на нов папа ще започне на 7 май, когато приключва деветдневния траур за покойния духовен водач на католиците по света. "Папата на народа", както бе наричан преживе 266-ият глава на Римокатолическата църква, остава в сърцата..
Стотици споделяния и десетки коментари в социалните мрежи и у нас, а и в чужбина, продължават месец след месец да предизвикват кадри на небесни явления, заснети от различни точки на света. Впечатление прави, че за няколко такива случая се появиха дори снимки, които не съответстваха на едно и също описано в публикации събитие, което подведе..
Някой знае ли къде са ни съкровищата? Този въпрос отекна в социалните мрежи по повод липсата на информация за завръщането на тракийското златно съкровище на България от Лос Анджелис. Припомняме, че музеят "Гети" представи тематична експозиция , озаглавена "Древна Тракия и класическият свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в..
На 3-ти април 2025 г. евродепутатът Рада Лайкова заяви , че в Европейската комисия и Европейския парламент се обсъжда как заплатата на гражданите на Европейския съюз да им бъде вземана, ако не бъде изхарчена до 6 месеца , както и да им бъдат отнемани спестяванията в пенсионни и инвестиционни фондове , за да бъдат използвани за отбранителната..
В публикация, споделена над 1500 пъти във Фейсбук, се твърди, че представена снимка е на "германска карта от 19 век на българските земи". Споделеното твърдение има над 9200 реакции, а голяма част от коментиращите се възмущават "как не сме успели да запазим територията си“. На представената карта се виждат граници на българските земи, които..
На фона на нарастващ брой случаи на дребна шарка в Съединените щати американският министър на здравеопазването Робърт Кенеди-младши заяви, че заразяването с вируса може да има дългосрочни ползи за организма. В интервю за предаването "Фокс нейшън" ( Fox Nation ) по телевизия "Фокс" (Fox) на 4 март 2025 г. Кенеди-младши заяви: "Имах..
Оживление и в социалните мрежи, а и в зимен Несебър дни наред, предизвикаха големи пасажи риби, засечени преди близо месец в района на пристанището. Публикации със снимки и видеоклипове , споделени и коментирани от десетки хора, предизвикаха и множество предположения - от разлив в морето до знак за предстоящо природно бедствие на..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,