"Скандал с ваксините в Словения!" - така започва широко разпространявана публикация във Facebook, в която потребители разказват за слухове в Словения, "които ако се потвърдят, ще предизвикат невъобразима световна реакция".
Става дума за история, според която на 20 ноември главната медицинска сестра на Университетския медицински център, Люблянски клиничен център, която се занимава с администрирането на флакони с ваксини, е напуснала работата си и е показала на журналисти кодовете на флаконите, всеки с крайните числа 1, 2 или 3.
Според нея значението на тези числа е следното: "Номер 1 е плацебо (физиологичен разтвор). Номер 2 е класическата иРНК ваксина. Номер 3 е РНК стик, съдържащ ONC гена, свързан с аденовирус, който допринася, наред с други неща, за развитието на рак".
Твърдението за скандал с ваксините в Словения подсилва съмненията на хората в качеството и прилагането на ваксините срещу Covid-19. Текстът от публикацията е разпространяван в множество групи и страници, а коментарите показват предимно доверие в написаното (виж долу).
Видео с твърденията на посочената за медицинска сестра се разпространява в социалната мрежа още от края на юли. Източник е словенската страница "STOP Lažnivim Medijem" ("Стоп на фалшивите медии"). Facebook вече класифицира видеото като фалшива информация след проверки на хърватския уебсайт за проверка на фактите - Faktograf.hr и колумбийския новинарски уебсайт La Silla Vacía.
Ето какво установи и проверка на екипа на БНР:
От преглед на страницата "STOP Lažnivim Medijem" става ясно, че жената, която говори във видеото, се казва Вера Каналец - активист срещу ваксинирането срещу Covid-19. Тя участва в редица публикувани видеа по темата за ваксините.
Пред словенската новинарска агенция 24ur говорител на Медицинския център на Университета в Любляна отрича Вера Каналец да работи или да е работила някога като медицинска сестра там.
„Отричаме тази история и всички нейни версии. Жената във видеото не е главната медицинска сестра на Университетския медицински център. Дамата от видеото не работи в Центъра и никога не е. Подобно събитие не се е случило в нашата институция.“
Справка в сайта на Медицинския център показва, че главната медицинска сестра се казва Зденка Мрак. Снимката потвърждава, че тя не е човекът, който говори в публикуваното видео.
На 22 ноември в личния си профил във Facebook Вера Каналец предупреждава, че за нея се разпространява невярна информация, но все пак уточнява, че е медицинска сестра, макар и пенсионирана. В един от коментарите тя също така посочва, че това, което казва във видеото, е различно от това, което се разпространява.
Факт е, че във видеото Вера Каналец никъде не казва, че е участвала във ваксинирането срещу Covid-19, нито че е работила в Медицинския център в Любляна, както се твърди в публикациите.
Какво е значението на кодовете на флаконите с ваксини?
Във видеото Вера Каналец твърди, че "кодът" на ваксините може да се открие в дигиталния сертификат, издаден в страните-членки на ЕС. От публикации в социалните мрежи (във Facebook и Twitter) се предполага, че номерът се намира в т. нар. уникален идентификатор на сертификата, т.е. непосредствено след буквите "URV: UVCI:".
Този номер обаче няма нищо общо с вида на ваксината. UVCI (Unique Vaccination Certificate/Assertion Identifier) е средство за проверка достоверността на сертификата според приетите от Европейската комисия и държавите от ЕС насоки относно подлежащите на проверка сертификати за ваксинация.
„Уникалният идентификатор на сертификат за ваксина (UVCI) има еднаква структура във всички страни-членки, така че да може да бъде разпознат от хора и компютри и адаптиран за онлайн употреба. (...) UVCI не трябва да съдържа лични данни, тъй като основната му цел е да бъде уникален "първичен ключ", който позволява на здравните власти на държавите-членки да проверяват ваксинационния статус на дадено лице“, се казва в документа.
Проверката показва, че разпространената информация за скандал в Словения с ваксините заради "код", според който в едни Covid ваксини има плацебо, а в други ген, който предизвиква рак, е НЕВЯРНА.
------------------
* Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg
В публикация, предизвикала хиляди реакции и споделяния във Фейсбук, се твърди, че градският транспорт в Белград вече е безплатен, а столицата на Сърбия е единственият град в Европа, в който публичния транспорт е без пари . Публикацията е копирана и в други медии със същото твърдение, че Белград е единственият град в Европа, в който градския..
Според споделена стотици пъти публикация от тази седмица във Фейсбук от националния състав на Одеса през 1894 г. липсват украинците, тъй като тогава "още не са измислени". Според изображението (на руски език) от поста най-голямата национална група в града е руската. Твърдение: В края на XIX в. в Одеса не е имало украинци Проверка показва, че..
Споделена стотици пъти публикация във Фейсбук от края на ноември твърди, че " Русия поставя икономиката на САЩ на колене" с помощта на забрана за доставка на обогатен уран за Съединените щати. Цитира се Максим Шингаркин, "специалист и бивш депутат в Държавната дума", според когото със забраната за доставки на обогатен уран "на практика Русия..
Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..
Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,