Не, в Германия няма носталгични нацистки мемориали и паметници

Снимка: Ани Петрова

По повод разгорещената дискусия около съдбата на Паметника на Съветската армия в Княжеската градина в светлината на войната на Русия в Украйна и желанието на кмета на столичния район “Средец” Трайчо Трайков да демонтира скулптурите от него във Фейсбук спорът е още по-ожесточен.

В социалната мрежа в дебата се включи и Тома Белев, който е зам.-министър на околната среда и водите. Там той попита: 

Какво правим с паметници на войските на недружествени държави?” 

Този въпрос предизвика дискусия под публикацията от над 270 коментара. В един от тях потребител отбелязва: 

Всеки паметник е част от историята. Огромна грешка и за онези който бутнахме и за настоящите . Липсата на минало .......” (оригиналният правопис е запазен!)

Твърдение: В Германия пазят паметници на Хитлер


Всъщност, има ли паметници на Хитлер и нацистки символи в Германия?

В редица авторитетни издания са публикувани много статии по темата. И отговорът най-кратко е, че в рамките на следвоенната денацификация на Германия, всякакви нацистки символи, паметници и мемориали са премахнати.

“В Германия няма да видите неонацисти да се събират пред паметник на Райнхард Хайдрих или Адолф Хитлер, защото такива паметници не съществуват. Страната отдавна се е справила с цялата тежест на своята история.”

Това накратко е обобщението на обширна статия по темата в изданието “Политико”, публикувана през 2017 година и озаглавена “Защо няма нацистки статуи в Германия?

А в статия от философа и писател Сюзан Нииман в изданието “Атлантик” от 2019 година се допълва: 

“Германия няма паметници и монументи, които да възхваляват нацистки военни сили, въпреки че много германски прадядовци са се борили или са дали живота си. Вместо това има главозамайващ брой и многообразие от монументи на жертвите, като концентрационните лагери.”

В публикацията си Нииман допълва, че дори членовете на германската крайнодясна партия „Алтернатива за Германия“ не биха предложили да възхваляват тази част от миналото.

“Германия няма паметници, възхваляващи Вермахта. Избирайки да си спомни какво са правили някога нейните войници, е направен избор относно ценностите, които иска да отхвърли”, пише тя.

Сюзан Нииман обобщава философията на днешна Германия така: “Колективна вина? Не! Колективна отговорност? Да!

А статията на “Политико” вниква по-задълбочено в проблема. Оказва се, че денацификацията в следвоенна Западна Германия отнема десетилетия. И докато всички реликви, паметници и символи на нацисткия режим са премахнати сравнително лесно, политическата и културна трансформация не е така гладка, отбелязва изданието.

През 1949 г. Федералната република Германия (Западна Германия) криминализира показването на свастики. В първите следвоенни години са идентифицирани милиони бивши нацисти, много от които са уволнени от държавните си постове, скоро се оказва, че липсват кадри, за да работи държавната и обществена машина, на всички нива. 

Причината - американците установяват, че е почти невъзможно да се намерят компетентни германци, които не са били свързани по някакъв начин с нацисткия режим, разказва “Политико”. Така на работа са възстановени учители, съдии, даже служители на градските ВиК. 

“Много германци през 50-те години се противопоставят на политическото превъзпитание. Чак поколението германци, навършили пълнолетие през 70-те и 80-те години на ХХ век, отхвърля решително нацисткото минало на страната”, посочва “Политико”.

Германско село запази „камбаната на Хитлер“

Но, ако се върнем към дискусията около съдбата на Паметника на Съветската армия в София, то същият потребител, коментирал под поста на Тома Белев паметниците на Хитлер в Германия, след като редица други го репликират, отбелязва:

Той публикува и линк към публикация на БНР от 2018 г. за това как германско село запазило в църквата си бронзовата камбана от 1934 г. със свастика и надпис в чест на Хитлер.


През 2019 г. Би Би Си продължава историята и отбелязва, че в  Германия отново се е разгорял спор за нацистките символи върху църковните камбани, тъй като прокурорите обмисляли дали да повдигнат обвинения срещу пет църкви след обвинения на политически активисти.

През 2018 г. бяха открити свастики и прохитлеристки надписи върху църковни камбани в Херксхайм в югозападната част на страната и в Шверинген, Северна Германия, припомня Би Би Си. Медията допълва, че енорийският съвет на Херксхайм противоречиво бил гласувал камбаната да бъде запазена като "мемориал срещу насилието и несправедливостта", но анонимни протестиращи взели нещата в свои ръце в Шверинген, като изрязали надписите в рамките на "пролетно почистване на мръсотията на националсоциализма".

Заключение

Твърдението, че в Германия нарочно пазят паметници на Хитлер е НЕВЯРНО. В Германия няма паметници, монументи, мемориали и символи, които да напомнят и почитат нацисткото минало на страната. Има обаче монументи в памет на жертвите.

------------------

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Не е вярно, че Белград е единственият град в Европа с безплатен градски транспорт

В публикация, предизвикала хиляди реакции и споделяния във Фейсбук, се твърди, че градският транспорт в Белград вече е безплатен, а столицата на Сърбия е единственият град в Европа, в който публичния транспорт е без пари . Публикацията е копирана и в други медии със същото твърдение, че Белград е единственият град в Европа, в който градския..

публикувано на 13.01.25 в 07:00
Барикадирана улица в Одеса, 21 март 2022 г.

В края на XIX в. в Одеса не е имало украинци?

Според споделена стотици пъти публикация от тази седмица във Фейсбук от националния състав на Одеса през 1894 г. липсват украинците, тъй като тогава "още не са измислени". Според изображението (на руски език) от поста най-голямата национална група в града е руската. Твърдение: В края на XIX в. в Одеса не е имало украинци Проверка показва, че..

публикувано на 20.12.24 в 06:00
Затворената понастоящем АЕЦ Three Mile Island край Мидълтаун, Пенсилвания, САЩ.

Наистина ли Русия поставя на колене икономиката на САЩ?

Споделена стотици пъти публикация във Фейсбук от края на ноември твърди, че " Русия поставя икономиката на САЩ на колене" с помощта на забрана за доставка на обогатен уран за Съединените щати. Цитира се Максим Шингаркин, "специалист и бивш депутат в Държавната дума", според когото със забраната за доставки на обогатен уран "на практика Русия..

публикувано на 06.12.24 в 06:00

Вярно ли е, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун?

Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..

публикувано на 25.11.24 в 06:00
Илон Мъск

Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетен дом?

Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..

публикувано на 11.11.24 в 06:00

България е с най-висок ДДС върху храните в Европа?

Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..

публикувано на 21.10.24 в 06:00

Наистина ли у нас се намират 3% от 5-те процента най-плодородни земи в света?

В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..

публикувано на 01.10.24 в 06:00
Авиационната база в Граф Игнатиево отвори врати за посетители по повод 50- годишнината от първия полет на самолет МиГ-21 в България, 12 ноември 2013 г.

Снимка показва германски, а не български изтребители

Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..

публикувано на 23.09.24 в 06:00
Коте на тротоар в Спрингфийлд, Охайо, 15 септември 2024 г.

Наистина ли мигранти ядат котки и кучета в Спрингфийлд, Охайо?

По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..

публикувано на 18.09.24 в 06:00

Палатка подарък? Не точно

Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното  Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..

публикувано на 19.08.24 в 06:00