Не, България не е дала заем на Франция от 145 милиона златни лева през 1907 г.

Облигация от държавен заем в злато на Княжество България от 1907 г., предложена на онлайн търг през ноември 2022 г.
Снимка: balkanauction.com

През последните седмици все по-голяма популярност в социалните мрежи набира публикация, в която се твърди, че през 1907 г. България е дала заем на Франция в размер на 145 милиона златни лева за срок от 60 години.

Всъщност текстът, който се тиражира наред със снимка на документа, който "доказва" предоставянето на заема, не е нов. Той има хиляди споделяния още преди 3-4 години, като оттогава периодично се появява във Фейсбук с един и същи текст. Само един от постовете е споделен над 17 000 пъти. Новите постове са от края на октомври 2022 г.

В публикацията се твърди още, че споделеният документ показва оригиналната полица от договора на 4 езика. "После ще ни втълпяват, че сме били бедняци и диваци. Да се знае, че ние сме Европа, а не те", е масово тиражираният текст.

Потребителите коментират колко богата държава е била България в началото на XX век, за да може да си позволи заем от 145 млн. лева към Франция.


Твърдение: България е дала заем на Франция през 1907 г. на стойност 145 000 000 златни лева

Какво показват фактите?

В официалния справочник „История на външния държавен дълг на България, 1878 – 1990“ на Българската народна банкакойто е достъпен публично в интернет, в 255 страници са описани всички заеми, които страната ни получава за период от 112 години.

Проверка в него показва, че през февруари 1907 г. правителството на Димитър Петков сключва договор за заем от френската банка "Париба", за 145 милиона лева с 4,5% лихва. Той е обвързан и с доставки на артилерия от "Шнайдер-Крьозо", както и с изграждане на железопътна инфраструктура.

След дълги преговори френското Министерство на финансите дава разрешение за котирането в Париж на българския заем. В официалния справочник на БНБ е записано, че от българска страна за подписване на договора биват оторизирани финансовият министър по това време Лазар Паяков и министърът на търговията и земеделието д-р Никола Генадиев. От френска страна са оторизирани да подпишат договора Албер Тюретини и Анри Шавер, които пристигат в България на 2 февруари 1907 г. Те идват с представители на Дойче банк. След уточняване на последните въпроси около лихвения процент на заема "Париба" отстъпва на 4,5% за срок от 60 години, вместо предварително фиксираните от нея 6%. На секретно заседание се уточняват и доставките от Шнайдер. На 13/26.02.1907 г. "Париба" и българското правителство подписват двойния меморандум. В справочника на Българската народна банка е описано, че договореното е пълна тайна и за това не са уведомени дори представителите на Дойче банк.

На 16.02/01.03.1907 г. е свикана извънредна сесия на Народното събрание. Финансовата сделка е мотивирана пред депутатите – 145 млн. лева, с лихва 4,5%, за 60 години. Средствата са за извършване на "конверсия на неамортизираните титри от заемите от 1888 и 1889 г.“ и за строителство на нови жп линии в 10 отсечки – Радомир – Кюстендил – границата; Левски – Свищов; Девня – Добрич; Борущица – Стара Загора; Мездра – Враца – Фердинанд – Превала – Видин; Фердинанд – Борущица – Лом; Габрово – Трявна; Радомир – Бобов дол – Дупница; Стара Загора – Търново Сеймен". Като секретен, контрактът с Шнайдер не се внася за одобрение в Народното събрание.


Данните в справочника „История на външния държавен дълг на България, 1878 – 1990“ на Българската народна банка доказват, че не България дава заем на Франция през 1907 г., а точно обратното - страна ни взима заем от 145 млн. лева. Това е видно и от доклад на френската банка "Париба" за финансовата 1907 година (копие от този доклад е качено на сайта на банката). 

Ако се зачетем в публикувания документ в социалната мрежа ще видим, че това е облигация (документ за дълг за предоставена парична сума на кредит от притежателя на облигацията) за български държавен заем от 1907 г., написан на 4 езика. Такива облигации се предлагат на онлайн търгове, като два такива имаше и през ноември 2022 г. с единична цена на облигация 12,5 лв. и 25 лв. (виж тук и тук архивирани страници от търга). 


Заключение

Твърдението, че България е дала заем на Франция през 1907 г. на стойност 145 000 000 златни лева, за срок от 60 г., е НЕВЯРНО. През февруари 1907 г., правителството на Димитър Петков сключва договор за заем от френската банка "Париба" за 145 милиона лева с 4,5% лихва. Той е обвързан и с доставки на артилерия от „Шнайдер-Крьозо“, както и за изграждане на железопътна инфраструктура. Това доказва, че не България дава заем на Франция, а обратното - взима заем на същата сума. 

------------------

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Не е вярно, че Белград е единственият град в Европа с безплатен градски транспорт

В публикация, предизвикала хиляди реакции и споделяния във Фейсбук, се твърди, че градският транспорт в Белград вече е безплатен, а столицата на Сърбия е единственият град в Европа, в който публичния транспорт е без пари . Публикацията е копирана и в други медии със същото твърдение, че Белград е единственият град в Европа, в който градския..

публикувано на 13.01.25 в 07:00
Барикадирана улица в Одеса, 21 март 2022 г.

В края на XIX в. в Одеса не е имало украинци?

Според споделена стотици пъти публикация от тази седмица във Фейсбук от националния състав на Одеса през 1894 г. липсват украинците, тъй като тогава "още не са измислени". Според изображението (на руски език) от поста най-голямата национална група в града е руската. Твърдение: В края на XIX в. в Одеса не е имало украинци Проверка показва, че..

публикувано на 20.12.24 в 06:00
Затворената понастоящем АЕЦ Three Mile Island край Мидълтаун, Пенсилвания, САЩ.

Наистина ли Русия поставя на колене икономиката на САЩ?

Споделена стотици пъти публикация във Фейсбук от края на ноември твърди, че " Русия поставя икономиката на САЩ на колене" с помощта на забрана за доставка на обогатен уран за Съединените щати. Цитира се Максим Шингаркин, "специалист и бивш депутат в Държавната дума", според когото със забраната за доставки на обогатен уран "на практика Русия..

публикувано на 06.12.24 в 06:00

Вярно ли е, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун?

Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..

публикувано на 25.11.24 в 06:00
Илон Мъск

Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетен дом?

Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..

публикувано на 11.11.24 в 06:00

България е с най-висок ДДС върху храните в Европа?

Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..

публикувано на 21.10.24 в 06:00

Наистина ли у нас се намират 3% от 5-те процента най-плодородни земи в света?

В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..

публикувано на 01.10.24 в 06:00
Авиационната база в Граф Игнатиево отвори врати за посетители по повод 50- годишнината от първия полет на самолет МиГ-21 в България, 12 ноември 2013 г.

Снимка показва германски, а не български изтребители

Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..

публикувано на 23.09.24 в 06:00
Коте на тротоар в Спрингфийлд, Охайо, 15 септември 2024 г.

Наистина ли мигранти ядат котки и кучета в Спрингфийлд, Охайо?

По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..

публикувано на 18.09.24 в 06:00

Палатка подарък? Не точно

Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното  Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..

публикувано на 19.08.24 в 06:00