Наистина ли ЕК иска да забрани розовото масло или да го обяви за токсично?

Снимка: Алами/Ройтерс

Информацията, че ЕК иска да забрани производството на розово масло, обявявайки го за токсичен продукт, подобно на белината, за кратко време обиколи социалните мрежи и част от медиите и предизвика вълна от негативни коментари.

ТВЪРДЕНИЕ: Европейската комисия иска да забрани производството на розово масло, обявявайки го за токсичен продукт

Историята тръгна от интервю на кмета на Казанлък Галина Стоянова, в което тя обяснява, че Европейската комисия готви промени в Регламента за производството на етерични масла. По думите й, тя научава за това от разговор с Жером Виод, кмет на френския град Грас, център на парфюмерийната промишленост и побратимен град с Казанлък от 2005 г. От своя страна кметът Виод, също сигнализира за промените във Фейсбук страницата си.

Нито един от кметовете в интервютата и коментарите си обаче не заявява, че етеричните масла, в частност розовото масло, ще бъде забранено или обявено за токсичен продукт.

Всъщност какви са готвените промени?

Предвижда се етеричните масла да не се приемат като земеделски, а като химически продукти, а за тяхното производство да важат режимите за химическа индустрия.

В нито едни документ не се говори за забрана на розовото масло или то да бъде обозначено като токсично

От своя страна българските евродепутати Андрей Новаков и Атидже Алиева – Вели, която е член на Комисията по земеделие и развитие на селските райони, изразиха своето несъгласие с готвените промени от ЕК. Евентуалното приравняване на етеричните масла с химическите и петролни субстанции неминуемо ще затрудни българските производители, заяви пред БНР Андрей Новаков. По думите му отварянето на темата дава възможност проблемът да бъде уловен в зародиш.

Атидже Алиева пък коментира, че са реални готвените промени от ЕК в регламента за класифицирането и етикетирането на вещества и смеси.

"Факт е - предложението на ЕК в края на декември месец м.г., излезе с изменение на регламент 1272, който всъщност определя правилата за класифицирането , етикетирането на вещества и смеси. С това изменение на регламента ЕК предлага етеричните масла, тук попада и розовото масло, да се разглеждат като смеси. Това означава, че всяка съставка, тоест отделните молекули, ще трябва да се обследват и де се обозначава тяхното съдържание в етеричните масла. Сами по себе си част от етеричните масла крият риск за нарушение на функциите на ендокринната система, въпреки че досега етеричните масла не са показали в своята цялост такова вредно въздействие. Ако това предложение се приеме в този вид, ще доведе до промяна на режима на регистрации, разрешение и етикетиране, което ще изисква инвестиции от страна на розопроизводителите, както и на преработвателите на етерични масла, за да отговорят на новите изисквания. Комисията дава много разнопосочни сигнали на заинтересованите страни. Преди три месеца е изпратено запитване до ЕК по темата и оттам отговориха, че не възнамеряват да правят промени в законодателството, касаещо етеричните масла. Въпреки всичко три месеца след това излезе предложението на Комисията, което изцяло променя законодателството в тази част."

Предложените промени в законодателството на ЕС са част от Зелената сделка, която според Комисията цели по-добра защита на потребителите. С предлаганото законодателство не се цели "забрана" на розовото масло, а промяна в изписването на етикетите на продуктите, обяснява Атидже Алиева. Но дали е само това?

Гергана Андреева - изпълнителен директор на Българската национална асоциация етерични масла парфюмерия и козметика, определи като грешка включването на етеричните масла в обхвата на двата регламента (регламента за класифицирането и етикетирането на вещества и смеси или CLP и регламента REACH относно регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на химикали).

Тя припомни, че още през 2021 г. от страна на асоциацията е била изпратена позиция до компетентните органи в България. По думите ѝ от подобен законодателен акт ще пострадат производителите в България, Франция, Италия и Испания. "Категорично неаргументирано е приравняването на екологичните и естествени етерични масла към химическите вещества и смеси", казва Андреева.

Тя подчерта, че ако бъдат приравнени натуралните етерични масла към химическите вещества и смеси, това ще доведе до ограничаване на употребата им до степен, в която почти не могат да бъдат влагани в различните производства.

Преди дни стана ясно, че българските евродепутати ще настояват розовото масло да се разглежда не като смес от химикали, а като едно вещество, което се използва от хилядолетия. Очаква се регламентът да бъде разгледан в Европейския парламент през май.

Това не е първият опит за приравняване на етеричните масла към химическите продукти. Още през януари 2013 г. ЕК излиза с подобно предложение заради съставки в етерични масла, които причиняват алергии. То обаче е спряно.

Заключение

Твърдението, че ЕК иска да забрани розовото масло или да го обяви за токсично е НЕВЯРНО. Готвените промени в регламентите се отнасят за приравняване на етеричните масла с химически продукти, а за тяхното производство да важат режимите за химическа индустрия.

--------------------

Този материал е изготвен по проекта "Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда" (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация "Калуст Гулбенкян" (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няма нищо мистериозно в мистериозните светлини в небето

Стотици споделяния и десетки коментари в социалните мрежи и у нас, а и в чужбина, продължават месец след месец да предизвикват кадри на небесни явления, заснети от различни точки на света.   Впечатление прави, че за няколко такива случая се появиха дори снимки, които не съответстваха на едно и също описано в публикации събитие, което подведе..

публикувано на 28.04.25 в 06:30

Върна ли се тракийското ни златно съкровище от Лос Анджелис?

Някой знае ли къде са ни съкровищата? Този въпрос отекна в социалните мрежи по повод липсата на информация за завръщането на тракийското златно съкровище на България от Лос Анджелис. Припомняме, че музеят "Гети" представи тематична експозиция , озаглавена "Древна Тракия и класическият свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в..

публикувано на 16.04.25 в 06:30

Ще ни открадне ли ЕС заплатата и спестяванията?

На 3-ти април 2025 г. евродепутатът Рада Лайкова заяви , че в Европейската комисия и Европейския парламент се обсъжда как заплатата на гражданите на Европейския съюз да им бъде вземана, ако не бъде изхарчена до 6 месеца , както и да им бъдат отнемани спестяванията в пенсионни и инвестиционни фондове , за да бъдат използвани за отбранителната..

публикувано на 14.04.25 в 06:30

Германска карта показва българските земи от 19 век?

В публикация, споделена над 1500 пъти във Фейсбук, се твърди, че представена снимка е на "германска карта от 19 век на българските земи".  Споделеното твърдение има над 9200 реакции, а голяма част от коментиращите се възмущават "как не сме успели да запазим територията си“. На представената карта се виждат граници на българските земи, които..

публикувано на 07.04.25 в 06:30
Имунизация срещу морбили в град Лубок, Тексас на 1.03.2025 г.

Заразяването с дребна шарка не е полезно за имунната система и не предпазва от рак

На фона на нарастващ брой случаи на дребна шарка в Съединените щати американският министър на здравеопазването Робърт Кенеди-младши заяви, че заразяването с вируса може да има дългосрочни ползи за организма. В интервю за предаването "Фокс нейшън" ( Fox Nation ) по телевизия "Фокс" (Fox) на 4 март 2025 г. Кенеди-младши заяви: "Имах..

публикувано на 31.03.25 в 06:00

Нетипичните появи на риби у нас и по света не вещаят Апокалипсис

Оживление и в социалните мрежи, а и в зимен Несебър дни наред, предизвикаха големи пасажи риби, засечени преди близо месец в района на пристанището. Публикации със снимки и видеоклипове , споделени и коментирани от десетки хора, предизвикаха и множество предположения - от разлив в морето до знак за предстоящо природно бедствие на..

публикувано на 24.03.25 в 06:30

Ядем ли българите "канцерогенно" месо и отровни зеленчуци?

Магазините, цените и хората – тема, която никога не напуска битието на българина, но в началото на тази година се превърна в епицентър на бурни обсъждания и протестни акции. Яне Янев , бивш народен представител, председател на политическата партия "Ред, законност и справедливост", но агроинженер по образование и настоящ говедовъд, гостува на..

публикувано на 17.03.25 в 07:30

Тръмп въвежда военна служба за всички със знаме на Украйна в профила си във Facebook?

В публикация, предизвикала почти 1000 споделяния и над 1700 реакции във Facebook се твърди, че президентът на Съединените американски щати Доналд Тръмп въвежда военна служба за всички, които са поставили знамето на Украйна в профила си. Публикацията предизвика вълна от коментари за това " колко е гениална идеята" и как "това трябва да..

публикувано на 10.03.25 в 06:30

Левчето от днес – левчето от преди и след промените ли е?

В социалните мрежи периодично популярност набират публикации - сравнения на цените на храни, стоки и услуги в България преди и след промените, които след себе си водят до ожесточени спорове и обиди сред потребителите, както и стотици споделяния. "Статистика – за плачещи и днес по Тошовото време"  е озаглавена една от тях, публикувана в..

публикувано на 24.02.25 в 06:30

"Тръмп спря кранчето" и други твърдения около София Прайд. Каква е истината?

На 20 януари Доналд Тръмп положи клетва като 47-ия президент на САЩ. На 24 януари държавният секретар Марко Рубио разпореди да бъде замразено финансирането на почти всички програми за чуждестранна помощ на САЩ.  Стъпката беше предприета, след като в свой указ американският държавен глава призова за паузиране в срок от 90 дни на външната помощ, която..

публикувано на 17.02.25 в 09:10