Не, български ученици няма да бъдат изпращани на фронта след военно обучение

Снимка: БГНЕС

В разпространявано във Фейсбук видео от интервю в телевизия „България 24“ се твърди, че идеята за въвеждане на военно обучение за учениците в 10 и 11 клас има за цел да подготви младежите за изпращане на фронта в Украйна. Досега това видео, в което тезите си излагат Сърнела Воденичарова от ГД „Народна мрежа“ и Христо Лафчиев - ядрен физик, е преглеждано близо 40 000 пъти и е споделено над 1500 пъти.

Скрийншот от публикация на интервюто във Фейсбук

Твърдение: Български младежи ще бъдат изпращани на фронта след два месеца военно обучение, което ще представлява сглобяване и разглобяване на автомати

Откъде тръгва всичко -  дозата истина в морето от дезинформация

На 23 февруари тази година за обществено обсъждане беше публикуван проект на наредба за военно обучение за учениците от 10 и 11 клас от следващата учебна година. Текстът може да бъде открит в Портала за обществени консултации към Министерския съвет, Проект на Наредба за обучение на ученици и студенти, Раздел II от документа.

В проектонаредбата обаче никъде не се споменава, че учениците ще разглобяват и сглобяват оръжия, ще придобият военна подготовка или че след обучението ще бъдат изпращани на фронта.

В документа ясно се посочва, че обучението ще е в рамките на 5 учебни часа за 10 клас и 5 учебни часа за 11 клас. Десетокласниците ще усвояват знания за защита на родината, за гражданско-военните отношения, за оказване на помощ на населението от въоръжените сили при кризи от военен характер и други.

Обучението в 11 клас включва теми като въоръжени сили на Република България, мисии и задачи на въоръжените сили, участие в операции и мисии извън страната, същност, цели и задачи на резерва на въоръжените сили.

Обучението ще се провежда в присъствието на класния ръководител от военнослужещи или цивилни служители от Министерството на отбраната, преминали подготовка  за обучение на ученици.

Министерството на отбраната категорично заявява, че няма да изпраща войски или младежи в Украйна.

В позиция до Българското национално радио от ведомството категорично заявяват, че учениците няма да придобият военна квалификация, нито ще бъдат обучавани как да боравят с оръжие.

Планираното обучение не е военна подготовка.

„Учениците не се водят на военен отчет. Военна подготовка се провежда само с български граждани на доброволен принцип съгласно Закона за резерва на въоръжените сили на Република България.

На учениците няма да бъде предоставяно оръжие, на което нагледно да се показва реда за сглобяване и разглобяване. Подготовката ще бъде теоретична с представяне на поуки от практиката. Като пример може да бъде посочено използване на предварително подготвени презентации, включващи снимков и видеоматериал по изучаваната тема“, посочват от Министерството на отбраната.

Учениците не се вписват на военен отчет и не подлежат на мобилизация.

„По смисъла на чл. 56 от Закона за резерва на въоръжените сили на Република България, учениците от 10-и и 11-и клас преминават обучение в часа на класа на общообразователна тематика, свързана с усвояване на знания за защитата на родината и придобиване на умения действията им за оцеляване при кризи от военен характер, както и за мисиите и задачите на въоръжените сили“.

Какъв е редът при евентуална мобилизация и какво представлява подготовката на военни кадри?

„Съгласно чл. 19, т. 3 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България президентът на Република България по предложение на Министерския съвет обявява обща или частична мобилизация."

Освен позицията на Министерството на отбраната като страна по казуса, потърсихме мнението и на военния експерт ген. Съби Събев - бивш представител на България в НАТО и член на Съюз на офицерите от резерва "Атлантик". Той също потвърди, че няма никаква опасност за учениците при евентуално въвеждане на военно обучение и подчерта разликата между военното обучение, което има за цел да даде базова информация на учениците, и същинската военна подготовка:

"Това, което се предлага, е най-общо информативно - да се запознаят учениците от 10 и 11 клас с най-общите положения, касаещи отбраната на страната. (...) За да се участва в отбраната на страната, трябва да имат определена военна подготовка. Абсурд е да бъде дадена за 10 часа, абсурд е да бъде дадена и за 2-3 месеца."


Ген. Съби Събев

Военната подготовка се извършва на доброволен принцип и в зависимост от военноотчетната специалност, като овладяването на основите ѝ може да отнеме 4-5 до 6 месеца, подчерта ген. Събев:
"За по-специфични специалности може да отнеме и до 1 година. Неслучайно у нас наборната военна служба беше 2 години. После беше намалена на 1 година, преди вече окончателно да бъде премахната. Съгласно Закона за отбраната на въоръжените сили тази подготовка е доброволна. Ясно е посочено в чл. 3а на този закон, че подготовката на гражданите за защита на Отечеството се извършва на доброволен принцип.

Военната подготовка се осъществява във военно-учебни центрове, а пък за студенти, които възнамеряват да се присъединят към доброволния резерв на страната като офицери от резерва, тя преминава и във военни училища или академии, където се извършва по специална програма и трае няколко месеца - минимум 6-8 месеца до 1 година. Още разяснения по темата можете да чуете в звуковия файл.

Заключение

Твърдението, че български младежи ще бъдат изпращани на фронта след два месеца военно обучение, което ще представлява сглобяване и разглобяване на автомати, е НЕВЯРНО. В позиция от Министерството на отбраната посочват, че в обсъжданата пооектонаредба за военно обучение се предвижда учениците от 10 и 11 клас да усвояват единствено теоретични знания. 
Те няма да придобиват военна квалификация, да боравят с оръжия и не подлежат на военна мобилизация. В допълнение военният експерт ген. Съби Събев подчерта, че планираното обучение ще даде едва базова информация на учениците по основни теми и то не се равнява на военна подготовка, придобиването на която отнема месеци и дори години.
------------------

Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наистина ли в България се намират 3% от 5-те процента най-плодородни земи в света?

В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..

публикувано на 01.10.24 в 06:00
Авиационната база в Граф Игнатиево отвори врати за посетители по повод 50- годишнината от първия полет на самолет МиГ-21 в България, 12 ноември 2013 г.

Снимка показва германски, а не български изтребители

Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..

публикувано на 23.09.24 в 06:00
Коте на тротоар в Спрингфийлд, Охайо, 15 септември 2024 г.

Наистина ли мигранти ядат котки и кучета в Спрингфийлд, Охайо?

По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..

публикувано на 18.09.24 в 06:00

Палатка подарък? Не точно

Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното  Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..

публикувано на 19.08.24 в 06:00

"Москвич" е участвал в ралито Лондон-Сидни през 1968 г.

Публикация във Фейсбук отпреди месец, събрала хиляди реакции, включително над 1200 споделяния, твърди, че "Москвич" е участвал и победил реномирани западни автомобилни марки на ралито Лондон – Сидни през 1968 г. "Помните ли рали Лондон- Сидни 1968? Мерцедес, Порше, БМВ, Лотос и мн. други го помнят, защото загубиха от Москвич!", се казва в..

публикувано на 12.08.24 в 06:00

Наистина ли "Тойота" изтегля рекламите си от олимпиадата?

Споделена близо 1000 пъти само за 2 дни публикация във Фейсбук група твърди, че спонсорът на олимпиадата – автомобилният производител "Тойота" е изтеглил рекламите си. Изображението към текста внушава, че решението за това е взето заради церемонията по откриване на Игрите в Париж на 26 юли, която бе подложена на мащабна критика   заради ЛГБТ..

публикувано на 31.07.24 в 06:00
Испански самолет за борба с пожарите се включи в борбата с огъня в района странджанското село Воден.

Румен Радев не е казвал, че съжалява за липсата на руска помощ за борба с пожарите

През последните дни в социалната мрежа Фейсбук се разпространяват публикации с предполагаемо изказване на президента Румен Радев, в което той осъжда правителството за прекъснатите връзки с Русия и невъзможността руски самолети да помогнат за пожарите в България.  "За съжаление днес не можем да поискаме помощ от Русия за гасене на пожари, защото..

публикувано на 29.07.24 в 06:00

Вярно ли е, че в борбата с пожарите е можело да ползваме БТР-ите, дарени на Украйна?

Съгласно множество публикации в онлайн издания и постове в социалните мрежи, както и според председателя на партия "Възраждане" Костадин Костадинов бронетранспортьорите, дарени от България на Украйна, е можело да се използват за гасене на пожарите, които бушуваха у нас през последните дни. Твърдение: В борбата с пожарите е..

публикувано на 24.07.24 в 06:00
Лидерите на Китай и на Русия Си Цзинпин и Владимир Путин.

Обещал ли е подкрепа за Русия Си Цзинпин при опасност от Трета световна война?

Публикация във Фейсбук приписва изказване на президента на Китай Си Цзинпин, че при опасност от Трета световна война Китай ще помогне на Русия, а "на вас и Бог няма да може да ви помогне", ако решим да помогнем на Москва.  "Стига сте обвинявали Китай . Китай не помага на Русия в момента , но ако реши да помогне Китай на Русия , на вас и Бог няма да..

публикувано на 22.07.24 в 06:00

Защо цената на електроенергията в България на 25 юни 2024 г. достигна рекордни стойности?

В публикация, споделена в социалните мрежи над 4300 пъти, се твърди, че цената на електричеството в България на 25 юни 2024 г. е била 203,39 евро /MWh, при цена 70-80 евро в други страни. Твърдението провокира стотици негативни коментари. Твърдение: Цената на електричеството в България на 25 юни 2024 г. е била 203,39 евро/MWh В сайта..

публикувано на 15.07.24 в 06:00