В споделен над 500 пъти пост във Фейсбук се твърди, че унгарският премиер Виктор Орбан заявява в скорошно радиоинтервю, че е "време страната му да напусне НАТО".
Към поста е приложен видеоклип с част от интервю на Орбан пред унгарското национално радио "Кошут". Във видеото премиерът говори на унгарски език, а към него има субтитри на испански.
"Ние, гражданите на Унгария, не участваме във вашата война. Тя не е в наше име, не е в наш интерес - време е да напуснем НАТО и да решим твърдо, отколкото да се опарим като американски васал!", уж казва Орбан в българския "превод" на интервюто в публикацията във Фейсбук (виж скрийншота по-долу).
Видеото е от 31 март 2023 г., сочи надпис на испански език в клипа. На този ден Финландия стана 31-ият член на НАТО.
Проверка показва, че премиерът Орбан действително е дал интервю за унгарското национално радио на 31 март т.г. Видеосегменти от разговора са публикувани в официален акаунт във Фейсбук. Текстът на цялото интервю пък е публикуван на официалния англоезичен сайт abouthungary.hu. На същия уебсайт има и резюме на интервюто, публикувано от Золтан Ковач - държавен секретар за публична дипломация и отношения в унгарското Министерство на администрацията и правосъдието.
В цялото интервю изобщо не се споменава НАТО, нито се обсъжда или призовава за напускането на Алианса. А в дадения отрязък от 46 секунди Орбан говори за промяната в нагласите в Европа спрямо изпращането на оръжие за Украйна и за евентуалната възможност за изпращане на миротворчески сили в страната (виж скрийншота по-долу).
"В началото, преди година, дискутирахме възможността за изпращане на смъртоносни оръжия. Унгарците казаха не, а дори и Западът се колебаеше. Сега това вече не подлежи на дискусия. Въпросът сега е да изпратим ли танкове, самолети или тези подозрителни снаряди с ядрени елементи. И в дебата между европейските лидери, ние се приближаваме близо до точката, в която ще се смята за легитимно, приемливо и нормално да обсъждаме дали страните членки на ЕС да не изпратят под някаква форма мироопазващи сили. Близо сме до тази граница, която по-рано се смяташе, че не може да бъде прекосена", казва Орбан, според публикувания на официалния унгарски сайт текст. Субтитрите на испански език във видеото също отговарят именно на този текст.
Унгария става член на НАТО след референдум на 16 ноември 1997 г., на който над 85 на сто от гражданите гласуват в подкрепа на присъединяването към пакта. В последния доклад на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг за 2022 г. се посочва, че подкрепата на унгарците за членството в НАТО е 77 процента (виж графиката по-долу).
Сходни резултати дава и унгарско проучване, резултатите от което са публикувани на 25 февруари 2022 г., което сочи още, че мнозинството гласоподаватели на партията на Орбан ФИДЕС също биха подкрепили членството в НАТО на евентуален референдум.
Твърдението, че унгарският премиер Виктор Орбан е заявил, че е време Унгария да напусне НАТО, е НЕВЯРНО. Такива думи са му приписани в "превод" на български език от интервю, в което Орбан изобщо не казва подобно нещо. Пълният текст може да се прочете и на английски език на официален унгарски сайт. Последни проучвания показват, че подкрепата на унгарците за членството в НАТО остава стабилна и над средното ниво за страните членки.
------------------
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Според споделена стотици пъти публикация от тази седмица във Фейсбук от националния състав на Одеса през 1894 г. липсват украинците, тъй като тогава "още не са измислени". Според изображението (на руски език) от поста най-голямата национална група в града е руската. Твърдение: В края на XIX в. в Одеса не е имало украинци Проверка показва, че..
Споделена стотици пъти публикация във Фейсбук от края на ноември твърди, че " Русия поставя икономиката на САЩ на колене" с помощта на забрана за доставка на обогатен уран за Съединените щати. Цитира се Максим Шингаркин, "специалист и бивш депутат в Държавната дума", според когото със забраната за доставки на обогатен уран "на практика Русия..
Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..
Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Публикация във Фейсбук отпреди месец, събрала хиляди реакции, включително над 1200 споделяния, твърди, че "Москвич" е участвал и победил реномирани западни автомобилни марки на ралито Лондон – Сидни през 1968 г. "Помните ли рали Лондон- Сидни 1968? Мерцедес, Порше, БМВ, Лотос и мн. други го помнят, защото загубиха от Москвич!", се казва в..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,