Вече години замърсяването на въздуха се превърна в реален проблем най-вече за хората, живеещи в големите градове. Отдавна приета теза е, че хората от планинските райони се радват на чист и свеж въздух. През последните отоплителни сезони жителите на Габрово все по-често алармират за замърсяване на въздуха от местния ТЕЦ, а социалните мрежи изобилстват от снимки, на които се вижда изпусканият от комина черен дим. Хората в района се оплакват и от разнасяща се миризма на сяра.
"Прането ми е черно. Около терасите има сажди и се дишат. Че ТЕЦ-а замърсява, замърсява се. Няма какво да се лъжем. Количеството автомобили се увеличава с всеки изминал ден все повече. Моите комшии имат по две. Замърсяването се увеличава, защото не всички са на природен газ... Около ТЕЦ-а там доста често падат сажди. Покрай тоя район е наистина неприятно особено зимата като минеш да видиш черния сняг покрай ТЕЦ-а, там наистина е видимо..... ТЕЦ-а когато работеше, ние живеем на високо и се вижда смога. Пушек като перелина над града. Долу, осезаемо. Градът се дели на две - буквално. От едната страна няма- от другата има. Някой път има миризма на пластмаса.... Движението в Габрово през пиковите часове на деня е доста оживено, въпреки, че сме спокоен град.... За щастие течението на реката отнася доста, но като цяло е много по- добър от други градове въздуха. Градът общо взето е с чист въздух. ...Вероятно ако се вземат проби, пробите няма да са много добри зимата", заявяват габровци пред БНР.
Качеството на въздуха се проследява, но на територията на Габрово няма постоянен пункт, част от Националната система за мониторинг. Измерванията се провеждат периодично, чрез мобилна автоматична станция на Регионална лаборатория - Русе. По сигнали на граждани и институции през тази и изминалата година бяха проведени извънредни измервания, включително в района на топлофикационното дружество.
Още за контрола и данните от мониторинга на атмосферния въздух от Милка Асенова, главен експерт в РИОСВ - Велико Търново:
"За изминалата 2022 г. и от началото на тази година са извършени няколко измервания- планирани и извън утвърдения график, който се утвърждава от министъра на околната среда и водите. През 2022 година в Габрово е проведено измерване на качеството на атмосферния въздух в продължение на 52 денонощия, равномерно разпределени през четирите сезона на годината. Измерваните показатели са фини прахови частици до 10 микрона, серен диоксид, азотни оксиди, въглероден оксид и озон. Получените резултати показват, че няма регистрирани превишения на нормите за качеството на атмосферния въздух, съгласно изискванията на нашето законодателство. Във връзка с постъпил сигнал за проблем с качеството на въздуха в град Габрово е възложено извънредно измерване, което е проведено в началото на януари 2022 година. Резултатите от измерването показват, че няма превишение на средночасовите и средноденонощните норми по тези показатели, с изключение на една средночасова стойност по показател серен диоксид. Трябва да се има предвид, че тъй като серният диоксид е замърсител, който се емитира и от транспортни и битови източници, то ние не можем еднозначно да определим източникът на превишението. Относно постъпилите сигнали през месеците февруари и март тази година, от страна на Министерство на околната среда и водите са извършени две извънредни измервания с мобилна автоматична станция, при които измервания не са отчетени превишения на показателите".
Извънредните измервания, които сочат, че няма превишение на нормите, са проведени в определени дни през февруари и март, в тези месеци, в които от контролния орган - РИОСВ беше установено, че се изпуска пепел в атмосферния въздух от сградата, в която се намира котелът на въглища в местния ТЕЦ. Миналия месец от Регионалната инспекция дори спряха принудително работата на съоръжението, заради постъпили множество сигнали за прах и миризми от дейността на дружеството, посочиха проверяващите. Данните от измерванията обаче не потвърждават замърсяване на въздуха. Ето обяснението на Милка Асенова:
Разбира се, качеството на атмосферния въздух влошават всички бълващи през зимата комини на домакинствата, отопляващи се на твърдо гориво, както и промишлеността, третирането на отпадъците и транспортът.
И тъй като в Габрово няма постоянен контрол в рамките на Националната система, търсим друг източник на данни. Неотдавна беше внедрена система за мониторинг на качеството на въздуха в града, по инициатива на Общината. Инсталирани са 9 станции за 24- часово наблюдение, позиционирани на различни локации. Данните от станциите са достъпни и всеки може да следи за качеството на въздуха в реално време чрез онлайн карта.
Измерванията обаче са моментни и на база тези данни не може да се направи оценка и анализ, посочиха експерти от Регионалната инспекция по околната среда и водите във Велико Търново. Оттам поясниха, че данните, с които те работят, съгласно националното законодателство, са осреднени за определен период – денонощие или година.
Твърдението, че габровци не дишат чист балкански въздух е ПОДВЕЖДАЩО. В града няма постоянен контрол на качеството на въздуха, който да дава данни според установените нормативни изисквания. Измерванията на мобилните станции са периодични и не дават пълна представа.
------------------
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Според споделена стотици пъти публикация от тази седмица във Фейсбук от националния състав на Одеса през 1894 г. липсват украинците, тъй като тогава "още не са измислени". Според изображението (на руски език) от поста най-голямата национална група в града е руската. Твърдение: В края на XIX в. в Одеса не е имало украинци Проверка показва, че..
Споделена стотици пъти публикация във Фейсбук от края на ноември твърди, че " Русия поставя икономиката на САЩ на колене" с помощта на забрана за доставка на обогатен уран за Съединените щати. Цитира се Максим Шингаркин, "специалист и бивш депутат в Държавната дума", според когото със забраната за доставки на обогатен уран "на практика Русия..
Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..
Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Публикация във Фейсбук отпреди месец, събрала хиляди реакции, включително над 1200 споделяния, твърди, че "Москвич" е участвал и победил реномирани западни автомобилни марки на ралито Лондон – Сидни през 1968 г. "Помните ли рали Лондон- Сидни 1968? Мерцедес, Порше, БМВ, Лотос и мн. други го помнят, защото загубиха от Москвич!", се казва в..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,