В публикации в няколко информационни сайта се появиха информации за "джендър толерантно училище" в Стара Загора (виж тук, тук и тук). Става дума за СУ „Максим Горки“, което според сайтовете се е обявило за подходящо за хора с различна сексуална ориентация и полова идентичност.
В публикацията под снимка на СУ „Максим Горки“ дори четем, че „според образователното заведение се вкарват полово неутрални тоалетни, с цел да може всички деца да са идентични, без значение от това дали са момчета или девойки“.
Към текста е приложен и скрийншот, на който е указано, че училището е подходящо за хора с различна сексуална ориентация и полова идентичност.
Сайтовете, тиражиращи информацията, обясняват, че съобщението от училището е изненадало родителите, които с недоумение били установили „новата програма“ за "полово неутрални тоалети и толерантност към джендър идеологията".
Направихме проверка на въпросната информация, като се свързахме с директора на СУ „Максим Горки“ Мариана Пенчева. Тя категорично отрече твърдението в интернет пространството, като по думите ѝ то е „гнусна клевета на завистници, които не могат да търпят успеха и просперитета на училището“.
Директорът на СУ „Максим Горки“ обясни, че е уведомила компетентните органи за атаката срещу училището, както и че Министерството на образованието е предприело действия по откриването на източника на въпросните публикации.
Малко след излизането на въпросните публикации във Фейсбук групата „Истината за Стара Загора“ се появи пост, който също категорично отрича твърденията за програма за създаване на "полово неутрални" тоалетни и пространство за толерантност към джендър идеологията в СУ „ Максим Горки“. Авторът му съобщава, че е заварил 6 заявки за публикуване на постове от новинарски сайтове в 4 старозагорски групи, които не са достигнали до масово разпространение във въпросните групи заради политиката на администраторите наскоро създадени профили без други публикации, снимки или идентификационни белези да се слагат на одобрение за първите им материали.
Заместник-кметът по образованието на Община Стара Загора Надежда Чакърова – Николова и директорът на РУО – Стара Загора Милена Йолдова също потвърдиха, че става въпрос за „фалшива новина“, като подчертаха че, Министерство на образованието прави проверка по случая. От Министерство на образованието и науката също опровергаха информациите за училище, обявило се за „толерантно към джендър идеологията“.
От ведомството уточняват, че Средно училище „Максим Горки“ има въведено униформено облекло, избрано от ученици, родители, педагогически съвет, училищно настоятелство и обществен съвет и утвърдено в Правилника за дейността на училището. Униформите или елементи от тях са задължителни, което се контролира от дежурните учители. И още, че в училището има модерни дамски и мъжки тоалетни и 2 тоалетни за деца със специални образователни потребности/физически увреждания.
Твърдението, публикувано в различни информационни сайтове, че СУ „Максим Горки“ в Стара Загора работи по програма за полово неутрални тоалетни/тоалети и толерира джендър идеологията е НЕВЯРНО. Директорът на учебното заведение Мариана Пенчева определи твърдението като "клевета". Заместник-кметът по образованието на Община Стара Загора Надежда Чакърова-Николова и директорът на РУО-Стара Загора Милена Йолдова също потвърдиха, че става въпрос за "фалшива новина".
------------------
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Според споделена стотици пъти публикация от тази седмица във Фейсбук от националния състав на Одеса през 1894 г. липсват украинците, тъй като тогава "още не са измислени". Според изображението (на руски език) от поста най-голямата национална група в града е руската. Твърдение: В края на XIX в. в Одеса не е имало украинци Проверка показва, че..
Споделена стотици пъти публикация във Фейсбук от края на ноември твърди, че " Русия поставя икономиката на САЩ на колене" с помощта на забрана за доставка на обогатен уран за Съединените щати. Цитира се Максим Шингаркин, "специалист и бивш депутат в Държавната дума", според когото със забраната за доставки на обогатен уран "на практика Русия..
Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..
Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Публикация във Фейсбук отпреди месец, събрала хиляди реакции, включително над 1200 споделяния, твърди, че "Москвич" е участвал и победил реномирани западни автомобилни марки на ралито Лондон – Сидни през 1968 г. "Помните ли рали Лондон- Сидни 1968? Мерцедес, Порше, БМВ, Лотос и мн. други го помнят, защото загубиха от Москвич!", се казва в..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,