В сезона на кърлежите конспиративните теории у нас отново засягат и темата за лаймската болест с твърдението, че тя е "американско биологично оръжие".
Такива тези се разпространяват в социалните медии, като се цитират статии на български издания, публикувани през последните няколко години.
Някои от тях са още от 2019 година, но в последствие са претопляни и по време на пандемията, началото на войната в Украйна и руската дезинформация, че там има тайни американски биологични лаборатории, както и в момента.
Откъде тръгва дезинформацията?
„Пентагонът е експериментирал с насекоми като биологично оръжие“, съобщава през 2019 година в заглавие на голяма статия по темата вестник „Сега“.
Информацията е публикувана от редица сайтове, които задават въпроса за Пентагона и биологичното оръжие. Като случайно избраните от търсенето по темата в Гугъл информации в dir.bg и chronicle.bg.
Всъщност през май 2019 г. Крис Нюби, автор към Станфордския университет, публикува книгата „Ухапан: тайната история на лаймската болест и биологичните оръжия”, която предизвика ожесточени дискусии и дори питания в Конгреса на САЩ. Авторката, сама страдаща от хронична форма на лаймска болест, твърди, че през 60-те години, в експерименти по създаване на биоръжия, американските военни са заразявали иксодови кърлежи с трудни за диагностиране патогени, включително бактерии-възбудители на лаймска болест. И първият случай на масова поява на инфекцията в САЩ в края на 60-те и началото 70-те години станал след случайно „изтичане” на носители на инфекцията по време на полеви изпитания. Това припомня през 2021 година в своя публикация вестник „Лечител“.
Научните издания припомнят, че лаймската болест е инфекциозно заболяване, причинявано от поне четири различни вида бактерии представители на рода Борелия.
Заболяването е наречено на градовете Лайм и Олд Лайм в Кънетикът, САЩ, където е диагностицирано за пръв път през 1975 г. като отделно и специфично състояние. Тя е описана като заболяване, което причинява артрит при деца. И тогава се разбира, че се разпространява от кърлежи, които се пренасят от тамошните свободно живеещи сърни от близките гори и разхождащи се в градовете.
Проф. Тодор Кантарджиев - съветник по здравните въпроси на Столичната община и бивш директор Националния център по заразни и паразитни болести, коментира пред БНР, че „едно такова заболяване е малко вероятно да бъде обект на военни проучвания. Можем да говорим за проучвания в рамките на заболеваемост, намиращи се в различи области на страната. Или т.нар. „епидемично разузнаване“ – на територия на бъдещи военни действия се преценява какви болести има. Проучвания за предпазване на наличния състав на армията“.
Проф. Кантарджиев е категоричен, че „специално лаймската болест не е едно заболяване, което да може да бъде използвано агресивно като биологично оръжие. Просто е малко вероятно“.
Съгласно официалните исторически сведения, като налице са писмени данни, които показват, че симптомите на заболяването са известни още преди столетие в Стокхолм, после и във Франция и Германия.
Първият случай на лаймска болест в България е открит и описан през 1987 г., а е доказан серологично в Швейцария.
Твърдението, че лаймската болест е вид американско биологично оръжие е НЕВЯРНО. Първите официални случаи по света са от средата на 70-те на миналия век, но има данни за подобни симптоми още преди столетие. Няма официални данни, нито доказателства това заболяване да е било обект на военни разработки.
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Публикация във Фейсбук отпреди месец, събрала хиляди реакции, включително над 1200 споделяния, твърди, че "Москвич" е участвал и победил реномирани западни автомобилни марки на ралито Лондон – Сидни през 1968 г. "Помните ли рали Лондон- Сидни 1968? Мерцедес, Порше, БМВ, Лотос и мн. други го помнят, защото загубиха от Москвич!", се казва в..
Споделена близо 1000 пъти само за 2 дни публикация във Фейсбук група твърди, че спонсорът на олимпиадата – автомобилният производител "Тойота" е изтеглил рекламите си. Изображението към текста внушава, че решението за това е взето заради церемонията по откриване на Игрите в Париж на 26 юли, която бе подложена на мащабна критика заради ЛГБТ..
През последните дни в социалната мрежа Фейсбук се разпространяват публикации с предполагаемо изказване на президента Румен Радев, в което той осъжда правителството за прекъснатите връзки с Русия и невъзможността руски самолети да помогнат за пожарите в България. "За съжаление днес не можем да поискаме помощ от Русия за гасене на пожари, защото..
Съгласно множество публикации в онлайн издания и постове в социалните мрежи, както и според председателя на партия "Възраждане" Костадин Костадинов бронетранспортьорите, дарени от България на Украйна, е можело да се използват за гасене на пожарите, които бушуваха у нас през последните дни. Твърдение: В борбата с пожарите е..
Публикация във Фейсбук приписва изказване на президента на Китай Си Цзинпин, че при опасност от Трета световна война Китай ще помогне на Русия, а "на вас и Бог няма да може да ви помогне", ако решим да помогнем на Москва. "Стига сте обвинявали Китай . Китай не помага на Русия в момента , но ако реши да помогне Китай на Русия , на вас и Бог няма да..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,