В сезона на кърлежите конспиративните теории у нас отново засягат и темата за лаймската болест с твърдението, че тя е "американско биологично оръжие".
Такива тези се разпространяват в социалните медии, като се цитират статии на български издания, публикувани през последните няколко години.
Някои от тях са още от 2019 година, но в последствие са претопляни и по време на пандемията, началото на войната в Украйна и руската дезинформация, че там има тайни американски биологични лаборатории, както и в момента.
Откъде тръгва дезинформацията?
„Пентагонът е експериментирал с насекоми като биологично оръжие“, съобщава през 2019 година в заглавие на голяма статия по темата вестник „Сега“.
Информацията е публикувана от редица сайтове, които задават въпроса за Пентагона и биологичното оръжие. Като случайно избраните от търсенето по темата в Гугъл информации в dir.bg и chronicle.bg.
Всъщност през май 2019 г. Крис Нюби, автор към Станфордския университет, публикува книгата „Ухапан: тайната история на лаймската болест и биологичните оръжия”, която предизвика ожесточени дискусии и дори питания в Конгреса на САЩ. Авторката, сама страдаща от хронична форма на лаймска болест, твърди, че през 60-те години, в експерименти по създаване на биоръжия, американските военни са заразявали иксодови кърлежи с трудни за диагностиране патогени, включително бактерии-възбудители на лаймска болест. И първият случай на масова поява на инфекцията в САЩ в края на 60-те и началото 70-те години станал след случайно „изтичане” на носители на инфекцията по време на полеви изпитания. Това припомня през 2021 година в своя публикация вестник „Лечител“.
Научните издания припомнят, че лаймската болест е инфекциозно заболяване, причинявано от поне четири различни вида бактерии представители на рода Борелия.
Заболяването е наречено на градовете Лайм и Олд Лайм в Кънетикът, САЩ, където е диагностицирано за пръв път през 1975 г. като отделно и специфично състояние. Тя е описана като заболяване, което причинява артрит при деца. И тогава се разбира, че се разпространява от кърлежи, които се пренасят от тамошните свободно живеещи сърни от близките гори и разхождащи се в градовете.
Проф. Тодор Кантарджиев - съветник по здравните въпроси на Столичната община и бивш директор Националния център по заразни и паразитни болести, коментира пред БНР, че „едно такова заболяване е малко вероятно да бъде обект на военни проучвания. Можем да говорим за проучвания в рамките на заболеваемост, намиращи се в различи области на страната. Или т.нар. „епидемично разузнаване“ – на територия на бъдещи военни действия се преценява какви болести има. Проучвания за предпазване на наличния състав на армията“.
Проф. Кантарджиев е категоричен, че „специално лаймската болест не е едно заболяване, което да може да бъде използвано агресивно като биологично оръжие. Просто е малко вероятно“.
Съгласно официалните исторически сведения, като налице са писмени данни, които показват, че симптомите на заболяването са известни още преди столетие в Стокхолм, после и във Франция и Германия.
Първият случай на лаймска болест в България е открит и описан през 1987 г., а е доказан серологично в Швейцария.
Твърдението, че лаймската болест е вид американско биологично оръжие е НЕВЯРНО. Първите официални случаи по света са от средата на 70-те на миналия век, но има данни за подобни симптоми още преди столетие. Няма официални данни, нито доказателства това заболяване да е било обект на военни разработки.
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
В публикация, предизвикала хиляди реакции и споделяния във Фейсбук, се твърди, че градският транспорт в Белград вече е безплатен, а столицата на Сърбия е единственият град в Европа, в който публичния транспорт е без пари . Публикацията е копирана и в други медии със същото твърдение, че Белград е единственият град в Европа, в който градския..
Според споделена стотици пъти публикация от тази седмица във Фейсбук от националния състав на Одеса през 1894 г. липсват украинците, тъй като тогава "още не са измислени". Според изображението (на руски език) от поста най-голямата национална група в града е руската. Твърдение: В края на XIX в. в Одеса не е имало украинци Проверка показва, че..
Споделена стотици пъти публикация във Фейсбук от края на ноември твърди, че " Русия поставя икономиката на САЩ на колене" с помощта на забрана за доставка на обогатен уран за Съединените щати. Цитира се Максим Шингаркин, "специалист и бивш депутат в Държавната дума", според когото със забраната за доставки на обогатен уран "на практика Русия..
Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..
Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,