14 мъртви делфини са открити по Северното Черноморие от началото на годината досега. Девет от случаите са в област Варна, а 5 в област Добрич, съобщиха от Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна.
В публикации в социалните мрежи се твърди, че шумовото замърсяване от войната в Украйна е сред основните причини за смъртността сред делфините.
"И тази година откриваме както мъртви, така и живи делфини, изхвърлени на брега" – каза Димитър Попов - ръководител на проекта за опазване на китоподобните в България към "Зелени Балкани".
Сигналите идват не само от България, но и от други черноморски държави - Румъния, Турция, Украйна, Русия. Случващото се обяснява с акустична травма от шумовото замърсяване заради войната в Украйна в северните части на Черно море, изместване на популациите на черноморските видове на юг, което води до стрес и изтощаване на прогонените животни, отслабване на имунната система, пренаселване на приемните територии и последващи вирусни и бактериални епидемии.
"Всички тези военноморски съдове имат постоянни работещи сонари, което води до шумово замърсяване на морската вода и до объркване на китоподобните, т.нар. акустична травма – временно загуба на слуха или объркване на техния ехолокаторен орган, чрез който те се ориентират.
Другата хипотеза е епидемия, която води до повишена смъртност. Всички тези китоподобни са напуснали района си и са се изтеглили на юг, което води до по-висока плътност и по-лесно предаване на болести. "Но за да се потвърди това, трябва да се направят щателни изследвания", обясни Димитър Попов. В България не могат да се правят, но в Западна Европа е възможно да се установи дали има акустична травма във вътрешното ухо, уточни Димитър Попов.
Все още не може да се каже със сигурност каква е причината на смъртта на делфините и дали тя има връзка с шумовото замърсяване от войната в Украйна, каза за Радио Варна Санял Кръстева, главен експерт в дирекция "Дейности по превенция" в Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна. Според нея "сред най-честите причини са смъртността на китоподобните са паразитните болести, вирусни инфекции, зашеметяване от плавателни съдове и заплитане в рибарски мрежи. Това са причините, които сме констатирали през последните години. Предстои да уточним от какво е причинена смъртта на делфините през тази година и дали войната в Украйна наистина оказва влияние върху тяхната популацията. Това е тема, която си струва да бъде разгледана".
Шумовото замърсяване от военни действия и учения могат да са една от причините за смъртност при китоподобните, коментира Константин Михайлов, ръководител на сектор "Ихтиология" във Варненския институт по рибни ресурси.
Произвеждането на различни залпове и сонарите на подводниците предизвикват звукови ефекти, които могат да поразят ехолокационната дейност на делфините, както и да доведат до разкъсване на вътрешни органи, допълни Михайлов.
Техническият университет във Варна разполага с лаборатория по хидроакустика. Една от основните задачи на учените е да установят причините за смъртността при делфините. Христо Живомиров, който е част от екипа на лабораторията, съобщи, че изследванията, които са направили до момента, недвусмислено показват, че шумовото замърсяване е една от причините за смъртността при китоподобните.
Твърдението, че шумово замърсяване от войната в Украйна е причина за смъртта на делфини в Черно море, е ВЯРНО. Военните действия са един от факторите, които водят до измирането на тези бозайници. Другите причини са отслабване на имунната система, бактериални инфекции и задушаване след заплитане в рибарски мрежи, посочиха експерти в сферата пред Радио Варна.
------------------
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..
Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Публикация във Фейсбук отпреди месец, събрала хиляди реакции, включително над 1200 споделяния, твърди, че "Москвич" е участвал и победил реномирани западни автомобилни марки на ралито Лондон – Сидни през 1968 г. "Помните ли рали Лондон- Сидни 1968? Мерцедес, Порше, БМВ, Лотос и мн. други го помнят, защото загубиха от Москвич!", се казва в..
Споделена близо 1000 пъти само за 2 дни публикация във Фейсбук група твърди, че спонсорът на олимпиадата – автомобилният производител "Тойота" е изтеглил рекламите си. Изображението към текста внушава, че решението за това е взето заради церемонията по откриване на Игрите в Париж на 26 юли, която бе подложена на мащабна критика заради ЛГБТ..
През последните дни в социалната мрежа Фейсбук се разпространяват публикации с предполагаемо изказване на президента Румен Радев, в което той осъжда правителството за прекъснатите връзки с Русия и невъзможността руски самолети да помогнат за пожарите в България. "За съжаление днес не можем да поискаме помощ от Русия за гасене на пожари, защото..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,