Споделяна хиляди пъти във Фейсбук публикация твърди, че първият университет в света е създаден от българи през 1119 г. (виж скрийншота по-долу). По-нататък в публикацията се уточнява, че става въпрос за Университета в Болоня, а позоваването е на "откъс от книгата "Силата на българите".
Проверка показва, че книгата "Силата на българите" е с автор Маргарита Русева. В онлайн реклама за поръчки на книгата е дадена и връзка към сайта на Фондация Вяра, Надежда, Любов, в чиято категория "За нас" няма никаква информация.
Две други книги на Русева може евентуално да бъдат поръчани онлайн. И двете са "Самиздат", така че най-вероятно и "Силата на българите" също е самоиздадена.
В тв предаване тя е представена като "неуморен изследовател на българската история, който поднася малко известни факти за България". Което предполага, че Русева пише книгите си като историк и не става дума за художествена литература.
Проверка показва, че според ЮНЕСКО и според "Книгата на рекордите на Гинес" най-старото висше учебно заведение в света, което все още функционира, е Университетът "Карауин" във Фес, Мароко. Той е създаден като джамия през 857-859 година.
Според някои учени учебното заведение в Мароко не може да бъде класифицирано като университет, до получаването на името си и интегрирането си в държавната университетска система на Мароко, което става едва през 60-те години на миналия век.
За званието най-старо функциониращо висше учебно заведение претендира и "Зейтуна" в Тунис, което според някои изследователи е създадено през 734 г. (737 г.), отново като джамия (виж тук).
В полза на "Зейтуна" се обявява и "Ерудера" – нова онлайн търсачка в сферата на висшето образование, чиято работа се подпомага от изкуствен интелект.
Според Енциклопедия Британика най-старата западна институция, която може да бъде наречена университет, е медицинското училище в Салерно, Италия, създадено през IX век и закрито в средата на XIX в.
"Но това остава само медицинско училище. Първият истински университет на Запад е основан в Болоня в края XI век", посочва още Енциклопедия Британика.
В отговор на запитване на Екипа за проверка на факти до Болонския университет оттам отговориха, че "днес е невъзможно да се установи точната дата, на която е основано учебното заведение, но най-старият документ, свидетелстващ за съществуването му, е от 1088 г.".
От висшето учебно заведение насочват вниманието към секция на сайта си, която съдържа историческа справка и в която липсва споменаване на българи.Колкото до споменатия в публикацията във Фейсбук "Булгаро де Булгарис", той е бил виден преподавател по право в Болонския университет, наричан просто Булгаро и получил прозвището Златоуст. Според справка на сайта на университета той е роден в Болоня около създаването на учебното заведение – през 1085 г, а е починал през 1166. Италиански изследователи не са открили никакви доказателства за негов евентуален български произход (виж тук). Няма данни и той да е сред основателите на университета в родния си град.
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
В публикация, предизвикала хиляди реакции и споделяния във Фейсбук, се твърди, че градският транспорт в Белград вече е безплатен, а столицата на Сърбия е единственият град в Европа, в който публичния транспорт е без пари . Публикацията е копирана и в други медии със същото твърдение, че Белград е единственият град в Европа, в който градския..
Според споделена стотици пъти публикация от тази седмица във Фейсбук от националния състав на Одеса през 1894 г. липсват украинците, тъй като тогава "още не са измислени". Според изображението (на руски език) от поста най-голямата национална група в града е руската. Твърдение: В края на XIX в. в Одеса не е имало украинци Проверка показва, че..
Споделена стотици пъти публикация във Фейсбук от края на ноември твърди, че " Русия поставя икономиката на САЩ на колене" с помощта на забрана за доставка на обогатен уран за Съединените щати. Цитира се Максим Шингаркин, "специалист и бивш депутат в Държавната дума", според когото със забраната за доставки на обогатен уран "на практика Русия..
Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..
Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,