Китай се подготвя да налее пари във Европейския спасителен фонд (EFSF), ако европейските лидери бъдат в състояние да убедят в сигурността на тези инвестиции, заяви правителствен съветник пред Financial Times Deutschland в петък. И друг източник разказа пред вестника, че сумата може да надхвърли 100 милиарда щатски долара (€ 70.50 милиарда).
Китай се нуждае от гаранции за това, че другите страни също ще направят вноски във фонда, които ще бъдат използвани за покупка на дълговите задължения на страните във финансови затруднения, съобщава бизнес вестникът. Те също трябва да се уверят в това, че европейските лидери ще се въздържат да критикуват валутната политика на Китай, добави FT.
Ли Дайоку, член на Комитета на Китайската централна банка по парично-кредитната политика, заяви в интервю, че това е "в дългосрочен и личен интерес на Китай да помогне на Европа", която е водещ търговски партньор. Ли призна, че китайското правителство може да се изправи пред вътрешна опозиция и той трябва да убеди хората, че Китай не е просто "източник на неми пари."
Друг източник заяви пред вестника, че Китай може да бъдат готови да допринесат в размер от 50 до 100 милиарда долара.
Междувременно обаче стана ясно, че шефът на EFSF фонда - Реглинг, който днес е на посещение в Китай, не очаква каквото и да постигане на споразумение относно евентуалното участие на водещата азиатска икономика в ливъриджа на Европейския Сапсителен Фонд.
Френският президент Никола Саркози обяви на срещата на върха в Брюксел в четвъртък, че лидерите на Еврозоната са се договорили да увеличат фонда за европейско финансиране до 1 трилион евро ($ 1,4 трилиона). Спасителният фонд е ключовото оръжие в борбата срещу кризата, вече помагайки на Португалия и Ирландия
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..