Мениджърите на американските компании губят увереност

Въпреки заглавията телевизионните дискусии и статиите, рисуващи едва ли не перфектна картина на корпоративните печалби в САЩ, където 73% от компаниите са надхвърлили очакванията, перспективите са ключовият момент, за да се разберат борсовите оценки на корпорациите, пише Тайлър Дърдън за сайта zerohedge.com.

Според данните на списанието Chief Executive бизнес доверието, измерено през очакванията на изпълнителните директори, е на най-ниското си ниво за последната година и се срива с най-бърз темп от първото тримесечие на 2009 година насам, т.е. настроенията сред мениджмънта на публичните компании е такъв, какъвто е бил по средата на кризата. Анализаторите на Goldman Sachs изследват в детайли публичните оповестявания на печалбите за третото тримесечие на американските компании, от което те извличат 4 основни теми:

    1. Несигурността влияе върху увереността на мениджърите. Несигурността за американската и глобална икономика и политиките на правителствата и централните банки са топ темата в дискусиите на мениджмънта при представянето на финансовите резултати за третото тримесечие.

     2. Компаниите намаляват активността си, за да отговорят на икономическата и политическата несигурност. Неясната обстановка е причина мениджмънтът да прибягва до съкращаване на разходите, усвояване на запасите, отлагане на наемането на нови работници, отлагане на инвестиции, задържане на кеша и т.н. Поведението на потребителите има сходни характеристики.

      3. Третото нещо, което се забелязва, е, че мениджмънтът е много по-предпазлив в говоренето на тема рентабилност на продажбите в сравнение с предходното тримесечие. Маржините остават силни за някои компании, но при други вече са под натиск. Това е важна промяна в сравнение с по-ранните месеци на годината, когато маржините бяха еднакво високи навсякъде. Това, казват от Goldman Sachs, съвпада напълно с очакването им, че маржините ще достигнат върха си през 2011 и ще се понижат умерено през следващата година. Мерките на компаниите включват по-високи цени, контрол върху разходите и продуктов микс.

     4. Възникващите пазари продължават да са в основата на растежа. Бизнесът в тях продължава да движи компаниите напред въпреки слабостите в САЩ и Европа. Въпреки забавянето, което се наблюдава в Китай, относително силното развитие в Азия, Латинска Америка и Източна Европа продължава да поддържа висок растежа на компаниите, които са увеличили фокуса си към потребителите във възникващите пазари.

В крайна сметка анализаторският екип на банката препоръчва дефанзивно портфолио от акции и продажба на S&P 500.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27