Гладът за инвеститори продължава да мъчи българския капиталов пазар. Той се върна 10 години в развитието си, когато никой не го смяташе за жив. Дълговата криза в Европа, растящата безработица, високите лихви по депозитите, слабото познаване на услугите и възможностите на капиталовия пазар, липсата на разбиране на правителството за важността на фондовата борса за икономиката, както и недоброто корпоративно управление на публичните дружества държат настрана инвеститорите.
Захранването на борсата с качествени компании, които редовно споделят част от печалбата с акционерите си под формата на дивидент, както и разкриват достатъчно информация за текущото си финансово и оперативно състояние, е една от възможните стъпки за реабилитирането на БФБ. Миноритарни пакети акции от летища, пристанища, електроцентрали, „Булгартрансгаз”, „Булгаргаз” са с реални шансове да привлекат вниманието както на местните, така и на чуждестранните институционални инвеститори.
Няма развита икономика без работещ капиталов пазар, който да е другият опорен стълб на финансовата система. В българския случай банките доминират и е нормално да се стремим към по-балансирана финансова система.
След лиричното отклонение идва ред на случващото се на капиталовите пазари в момента. Високата волатилност тормози международните пазари, докато БФБ си е избрала низходящата посока, следвайки я с малки стъпки.
В сряда акциите се търгуваха основно на отрицателната територия, като три от четирите борсови индекса затвориха със загуби в диапазона 0.4-0.9%. Единствено индексът BGREIT затвори с леко повишение, от 0.13%, благодарение на акциите на „Фонд за недвижими имоти БГ”, които поскъпнаха с 2.38%.
С между 1 и 3% се обезцениха книжата на „Еларг ФЗЗ”, „Албена”, „Монбат”, „М+С Хидравлик”, „Адванс Терафонд”, „Химимпорт”, „Синергон Холдинг”.
Най-активна бе търговията с акциите на „Еврохолд България”, „Корпоративна Търговска Банка”, „Централна Кооперативна Банка”, с които се сключиха сделки средно за 80 хиляди лева.
Сред по-ликивдните дружества, на поскъпване се радваха „Еврохолд България”, „Енемона” и „Софарма”, добавяйки между 0.3 и 1.5% към стойността си.
Източник: ИП "Бул Тренд Брокеридж" ООД
Българска фондова борса си взе малка почивка от поредицата силни повишения през тази седмица и завърши последния ден от месеца оцветена в червено. SOFIX прекъсна 9-дневната си печеливша серия и отстъпва с 1.09% до ниво от 504.58 пункта, но въпреки това записва значителен ръст от 8.6% през месец септември. По-голямата част от оборота за..
В последната търговска сесия за този месец световните капиталови пазари се обагриха в червено. Азиатските и европейските индекси отчитат между 1 и 2% понижение, а стартът на негативната посока бе даден още вчера от другата страна на океана, където акциите на Deutsche Bank се сринаха с над 9%, повличайки след себе си и останалите компании от..
"Софарма" АД информира, че от 27 септември до и включително 28 септември 2016 г. Дружеството е изкупило обратно 97 705 броя собствени акции представляващи 0,07% от капитала на дружеството. Обща стойност на обратно изкупените на БФБ – София АД книжа, възлиза на 285 115,51 лева, при средна цена от 2,91 лева за брой. Търговията с акции на..
След силно положителното начало на деня на Българска фондова борса и добрите резултати от началото на седмицата, в следобедната част от сесията родните акции върнаха натрупаното по-рано днес и завършват с минимални изменения в близост до вчерашните си нива на затваряне. Макар и с минимален ръст от 0,05% SOFIX удължава печелившата си серия на..
Управителният съвет на Св. Св. Константин и Елена Холдинг АД-Варна представи покана за свикване на Извънредно общо събрание на акционерите и материали за общо събрание на акционерите, което ще се проведе на 01.11.2016 г. Целта на събранието е разглеждане на предложение и приемане на решение за освобождаване на член на Надзорния съвет на..