Покрай дебатите за новия бюджет на България се чуха доста гласове, включително и в правителството, за намаляване на разходите на МО и МВР, придобивките на служителите в тях, особено на обикновените чиновници. Подобен дебат се води не къде да е, а в САЩ. Неспособността на специалната комисия на конгреса да постигне консенсус около това, по какъв начин да се намали бюджетният дефицит през следващите 10 години, след 2012 година, извежда на преден план т.нар. автоматично орязване на разходите, както във вътрешен, така и във външен план.
Супер комисията трябваше да измисли как да се съкратят разходи за 1.2 трилиона долара в рамките на 10-годишен период, дали чрез планирано съкращаване на разходите или чрез увеличаване на някои приходи, разбирай данъци, или нещо по средата. Ако ситуацията не се промени коренно в близките часове, 600 млрд. долара ще бъдат съкратени от военните разходи на САЩ за период от 10 години. Ако това стане факт, „Министерството на отбраната ще бъде изправено през опустошително, автоматично, повсеместно съкращаване на разходите, което ще отвори пробойна в защитата на нацията”, заяви държавният секретар по отбраната Лион Панета.
През последните месеци Панета няколкократно изискваше от конгресмените в комисията да не допускат орязване на разходите, по-голямо от вече одобреното от конгреса през август в размер на 450 млрд. долара. До този лимит Пентагонът е готов да се включи в подреждането на финансите на страната, но отвъд него министърът счита, че армията няма да може да изпълнява поставените й задачи. Военните ще изгубят и много свои придобивки за себе си и семействата им, ако автоматичните мерки влязат в сила.
По всичко изглежда, че разходите в силовите ведомства са под натиск не само в България, но и в САЩ, защото половината от необходимото редуциране на разходите трябва да дойде от военния бюджет, останалите ще бъдат в образователната, здравната и други вътрешни системи. От такъв сценарий могат да спечелят данъкоплатците в САЩ, ще спадне влиянието на САЩ по света, тъй като военните мисии, които глътнаха милиарди долари след 11 септември 2001 година, ще трябва да бъдат значително ограничени. Негативно влияние ще усети и военната индустрия, но вероятно други ще спечелят. Дали в крайна сметка провалът на супер комисията няма да има повече позитивни дългосрочни последствия, отколкото негативни?
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..